Fotovoltaik güç santrallerinin tekno-ekonomik analizi: Türkiye örneği
Techno-economic analyses of photovoltaic power plants: A case study of Turkey
- Tez No: 459202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Konya ili Selçuklu kasabasında ve Balıkesir ili Dursunbey kasabasında yer alan şebeke bağlantılı, fotovoltaik panel ve invertör özelliklerine sahip ve 0,883 MWe gücündeki güneş enerji santrallerinin tasarım aşamaları teknik ve ekonomik açıdan incelenmiştir. Hesaplamalar, PVSyst yazılımı ve Meteonorm verileri kullanılarak sabit sistemler, tek ve çift eksenli güneş takip sistemleri için ayrı ayrı yapılmış ve kurulacak sistemlerin anahtar teslim maliyetleri karşılaştırılarak, iç verim oranlarına ve geri dönüş sürelerine bakılarak yatırım yapmaya uygunluğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents a technical and economic evaluation of multi-crystalline based two solar photovoltaic plants that 0.883 MWe ground-mounted installation with a exactly same module and inverter configurations, both in the town of Selcuklu in Konya and in the town of Dursunbey in Balıkesir. The phases have been examined from a technical and economic point of view. The calculations were made using the PVSyst software and Meteonorm data to compare the turnkey costs of fixed systems, single and dual axis solar tracking systems, and to determine whether they could be invested in terms of internal yields and payback periods