Klinik örneklerden izole edilen Trichosporon türlerinin fenotipik olarak tanımlanması, antifungal duyarlılıklarının araştırılması
Phenotypic identification of Trichosporon species isolated from clinical specimens, investigation of antifungal susceptibilities
- Tez No: 459247
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA GÖGEBAKAN, PROF. DR. GÖKHAN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Trichosporon türleri; sistemik, mukoza ile ilişkili ya da beyaz piedrayı da içine alan yüzeyel enfeksiyonlara neden olabilir. Trichosporon türleri immün sistemi baskılanmış hastalarda fırsatçı patojenlerdir ve Trichosporon türlerine bağlı gelişen enfeksiyonlarda son yıllarda artış gözlenmiştir. Patojen olarak üreyen diğer maya türleri ile karıştırılabildiğinden Trichosporon enfeksiyonlarının tanımlanması ve tedavisi zordur. Trichosporon türlerine bağlı yüzeyel mantar enfeksiyonları ile ilgili veriler ise oldukça kısıtlıdır. Biz bu çalışmada; yüzeyel ve derin mantar kültürü örneklerinde Trichosporon cinsi mantarların sıklığını ve bunların antifungal ilaçlara direncini araştırdık. Bu amaçla Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mikoloji Laboratuvarı'na maya tiplendirilmesi için gelen kültür örneklerinden 1001 örnek çalışmaya dahil edilmiştir. İzolatların tanımlanması; mısır unu agar besiyeri; mikroskobik morfoloji (blastospor, artrospor, klamidospor, yalancı hif ve gerçek hif) ve karbonhidrat asimilasyon testleri kullanılarak yapılmıştır . Sonuçta tüm anlamlı üreme saptanan etkenlerin 57'si ( % 15) Trichosporon spp. olarak tanımlanmış ve 55 tanesi (tüm üremelerin % 15'i) çalışmaya alınmıştır. Bu üremelerin 52'si (% 95) yüzeyel örneklerden üretilmiştir. Trichosporon spp. suşlarının antifungal duyarlılığı mikrodilüsyon yöntemi ile araştırılmıştır. Denenen antifungallerin MİK 50 ve MİK 90 değerleri şu şekilde saptanmıştır: Ekinokandin grubu antifungallerden olan kaspofungin için MİK 50 değeri 8 µg/ml, MİK 90 değeri 32 µg/ml'dir. Mikafungin ise MİK 50 değeri 0,25 µg/ml, MİK 90 değeri 16 µg/ml olarak bulundu. 5-flusitozin'nin MİK 50 değeri 4 µg/ml ve MİK 90 değeri 64 µg/ml'dir. Azol grubundan 4 farklı antifungal çalışmaya alınmıştır. MİK okuma zamanı olarak 48 saat dikkate alınmıştır. Flukonazol için MİK 50 değeri 2 µg/ml, MİK 90 değeri 64 µg/ml; itrakonazol için MİK 50 değeri 2 µg/ml, MİK 90 değeri 32 µg/ml; ketokonazol için MİK 50 değeri 0,125 µg/ml, MİK 90değeri 16 µg/ml ve vorikonazol için ise MİK 50 değeri 8 µg/ml, MİK 90 değeri 32 µg/ml olarak bulunmuştur. Amfoterisin B'nin MİK 50 değeri 2 µg/ml ve MİK 90 değeri 16 µg/ml olarak bulunmuştur.Sonuç olarak çalışmamızda; Trichosporon spp. mantarların yüzeyel enfeksiyonlarda da akla gelmesi gerektiği ve özellikle yüksek direnç oranları nedeniyle tedavi sorunları oluşturabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Trichosporon species cause systemic, mucosal and superficial infections including white piedra. The diagnosis and treatment of Trichosporon infections are difficult and disseminated fungal infections due to Trichosporon species have been increased in the recent years. The identification and treatment of Trichosporon infections are problematic due to the misidentification risk with the other yeast pathogens. The data on superficial fungal infections due to Trichosporon species are very limited. In this research; we investigated the frequency of Trichosporon fungi and their resistance to antifungal drugs in superficial and deep fungal culture samples. For this purpose, 1001 samples have been sent to the Cerrahpasa Medical Faculty Mycology Laboratory and were included in the study. The Corn Meal Agar nutrient, microscopic morphology (blastospores, arthrospores, chlamydospores, pseudohyphae and true hyphae) and carbohydrate assimilation assays were utilized for isolates's identification. As a result, 57 samples (% 15) were identified as Trichosporon spp. and 55 samples (15% of all growths) were included in the study. The 52 samples of 55 growths were superficial samples (% 95). Trichosporon spp. antifungal susceptibility of strains were investigated by microdilution method. MIC 50 and MIC 90 values of the tested antifungals were determined as follows: The echinocandin group had a MIC 50 value of 8 μg / ml and a MIC 90 value of 32 μg / ml for the caspofungin. The micafugin was found to have the MIC 50 value of 0.25 μg / ml and the MIC 90 value of 16 μg / ml. 5-flucytosine had a MIC 50 value of 4 μg / ml and a MIC 90 value of 64 μg / ml.Four different antifungal activities were taken from the azol group. The MIC reading time was 48 hours. The MIC 50 value was 2 μg / ml , MIC 90 value 64 μg / ml for fluconazole; for itraconazole MIC 50 and MIC 90 were 2 μg / ml and 32 μg / ml respectively; for ketoconazole MIC 50 value was found 0,125 μg / ml and MIC 90 value was 16 μg / ml; for voriconazole MIC 50 value was found 8 μg / ml and MIC 90 value was found 32 μg / ml. The amphotericin B had a MIC 50 value of 2 μg / ml and a MIC 90 value of 16 μg / ml. In conclusion; our study suggests that Trichosporon spp. fungi should be considered in superficial fungal infections and may cause therapeutic problems specially due to high resistance rates.