Factors affecting job satisfaction and motivation of employees in public sector: A case study in Erbil, Iraq
Kamu sektöründe çalışanların iş tatmini ve motivasyonunu ektileyen faktörler: Erbil/ Kuzey Irak örneği
  1. Tez No: 459248
  2. Yazar: AMIR KHALEEL HASSOO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMA AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Motivasyon, bireyin ihtiyaçlarına, taleplerine, arzularına ve içgüdülerine karşılık gelen genel bir terimdir. Bu çalışmanın amacı, Erbil şehrinde kamu alanında çalışanları motive eden etkili faktörleri araştırmaktır. Bu amaca ulaşmak için farklı kurumlarda çalışan bireylerle anket çalışması yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini tesadüfî olarak seçilen 250 çalışan oluşturmaktadır. Çalışmada elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler ki-kare testleri ve lojistik regresyon metoduyla analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, gelirin iş motivasyonunu artıran tek faktör olmadığını göstermiştir.. Bunun yanında; yönetici ve çalışan iletişiminin, uzmanlık kurslarına katılma tekliflerinin, eğitim fırsatlarının ve daha yüksek yönetim otoritesine ulaşmanın çalışanların yüksek iş motivasyonuna sahip olmalarında etkili faktörler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Motivation is a general term that refers to the needs, demands, desires, or individual's internal forces. The main objective of this study is to investigate the effective factors that motivate employees in the public sector in Erbil, Iraq. In order to achieve this purpose, the researcher was required to get the questionnaire filled from employees working at different organizations. The targeted population size for the study is 250 employees who selected randomly. The obtained data were analyzed by using methods containing descriptive statistics, Chi-square and Logistic regression. The results indicated that money is not the only factor to raising the level of employee motivation. Beside it, some factors such as good communication between managers and employees, offering organizational and professional development courses with a variety of skills, providing educational opportunities to progress degree and achieve higher administrative authority increase employees' job satisfaction and motivation.