Kamu çalışanlarının iş etiği algıları ile iş tatminleri arasındaki ilişki: Libya Çalışma Bakanlığında bir araştırma
The relationship between public workers' perceptions of business ethics and job satisfaction: A research in Libya Ministry of Labor
- Tez No: 859656
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kurumların veya organizasyonların var olan yapılarını, üretim süreçlerini, kontrol ve denetim aşamalarını yenilemesi, değiştirmesi kurumların başarıları için artık yeterli olmamaktadır. Bu süreçler genellikle insan unsurunun çok dikkate alınmadığı hatta göz ardı edildiği süreçler olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsan unsurunun dikkate alınmaması ise bir yandan bireyleri diğer yandan ise kurumları etkilemektedir. Bireylerin dikkate alınmaması sonucu bireylerin tatmin ve motivasyon duyguları azalmakta, performans ve verimlilik kaybı yaşanmaktadır. Etkili bir insan kaynakları yönetimi için bireylerin duygu, düşünce ve ihtiyaçlarının da kurum tarafından asgari düzeylerde karşılanması gerekmektedir. Literatürde mesleki tatminin arttırılmasını sağlayacak uygulamalardan birisi ise iş etiği ilkelerinin kurumlarca benimsenmesi ve uygulanması olarak kabul edilmektedir. Çalışma genelinde iş etiği kavramı ve iş tatmini kavramı arasında anlamlı bir ilişki olup, olmadığı sorusu üzerinde durulacaktır. Çalışma toplamda 3 bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde etik, iş etiği kavramları üzerinde durulacak olup, bu kavramların tarihsel süreçte nasıl ortaya çıktığı hangi yaklaşımlar sayesinde literatüre kazandırıldığı ve etkileyen faktörler ele alınacaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise tatmin, iş tatmini kavramları üzerinde durulacak olup, bu kavramların tarihsel süreçte nasıl ortaya çıktığı hangi yaklaşımlar sayesinde literatüre kazandırıldığı ve bu kavramları etkileyen faktörler ele alınacaktır. Çalışmanın son bölümü olan saha araştırması kısmında ise Libya Çalışma Bakanlığı çalışanlarına likert ölçekli iş etiği ve iş tatmin düzeylerin ölçen bir anket uygulanacaktır. Araştırma da ver toplama aracı olarak daha önce güvenilirlik ve geçerlilik analizi yapılmış olan iş tatmini ve iş etiği düzeylerini ölçen iki ölçek kullanılacaktır. Libya Çalışma Bakanlığı çalışanlarından elde edilen veriler SPSS 21 paket programı sayesinde analiz edilmiştir. Analiz sonucunda kamu sektörü çalışanlarının iş etiği ve iş tatmini düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Etik, İş Etiği, İş Tatmini, Kamu, Libya Çalışma Bakanlığı Ocak 2024, 126 Sayfa
Özet (Çeviri)
It is no longer sufficient for institutions or organizations to renew and change their existing structures, production processes, control and audit stages.These processes often appear as processes in which the human element is not taken into account or even ignored.The fact that the human factor is not taken into account affects individuals on the one hand and institutions on the other. As a result of not taking individuals into account, satisfaction and motivation feelings of individuals decrease, performance and productivity are lost. For an effective human resources management, the feelings, thoughts and needs of individuals should be met at minimum levels by the institution. In the literature, one of the practices that will increase professional satisfaction is accepted as the adoption and implementation of business ethics principles by institutions. Throughout the study, the question of whether there is a meaningful relationship between the concept of work ethics and the concept of job satisfaction will be emphasized. The study consists of 3 parts in total. In the first part of the study, the concepts of ethics and business ethics will be emphasized, how these concepts emerged in the historical process, through which approaches they were brought to the literature and the factors affecting them will be discussed. In the second part of the study, the concepts of satisfaction and job satisfaction will be emphasized, how these concepts emerged in the historical process, through which approaches they were brought to the literature and the factors affecting these concepts will be discussed. In the field research part, which is the last part of the study, a likert scaled questionnaire measuring work ethics and job satisfaction levels will be applied to the employees of the Libyan Ministry of Labor. In the research, two scales measuring the levels of job satisfaction and work ethics, which were previously analyzed for reliability and validity, will be used as data collection tools. The data obtained from the employees of the Libyan Ministry of Labor were analyzed with the SPSS 21 package program. As a result of the analysis, a significant relationship was found between the work ethics and job satisfaction levels of public sector employees. KEYWORDS: Ethics, Business Ethics, Job Satisfaction, Public, Libyan Ministry of Labor January 2024, 126 Page