Toplam kalite yönetiminde kontrol aracı olarak kalite maliyetlerinin kullanılması ve imalat sektöründe uygulaması
Using quality costing as a means of controlling in total quality management and an application manufacturing sector
- Tez No: 104935
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP PEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Toplam Kalite Yönetiminin (TKY) uygulanması birçok yönetsel tekniğin kullanımını gerektirmektedir. Toplam kalite yönetimini benimseyen birçok şirket, kalite çemberleri, azaltılmış standart işlem süreleri, sürekli iyileştirme ve toplam kalite maliyetleri yönetimi gibi yönetsel tekniklerden yararlanmaktadır. Toplam maliyetlerin kontrolünde etkili bir yönetim aracı olarak kalite maliyetleri yönetimi, daha gerçekçi bir yöntemdir. Üretim faaliyetlerinin daha kısa sürede gerçekleştirilmesi ve toplam kalite maliyetlerinin azaltılması üzerine odaklanarak önemli gelişmeler sağlamak mümkündür. Çalışmanın ilk bölümünde, kalite ve maliyet kavramları üzerinde durularak, kalite ile maliyet arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. Bu bağlamda, kalite maliyetlerinin tanımlanması, sınıflandırılması ve Toplam Kalite Yönetimi içinde kalite maliyetlerinin önemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise, toplam kalite kontrolünün ne olduğunu anlamak amacıyla kalite maliyetleme sistemi kurma süreci oluşturulmuştur. Bu süreç içinde, her bir kalite maliyet bileşeninin hesaplanmasına yönelik formüller geliştirilmiştir Ayrıca bu hesaplamaların yapılabilmesi için gerekli veri kaynakları verilmiştir. Hesaplama işleminin ardından, maliyetlerin analizi, raporlanması ve çeşitli muhasebeleştinne yöntemleri anlatılarak bölüm tamamlanmıştır. Son bölümde ise, içsel başarısızlık maliyetlerinin hesaplanmasına yönelik Ser A.Ş.'de yapılan bir çalışmaya yer verilmiştir. Bu çalışmada, Ser AŞ. 'de belli bir periyot için içsel başarısızlık maliyetleri hesaplanmış ve bu maliyetlere neden olan faktörler gösterilmiştir. Son olarak, kalite maliyetleri ile ilgili genel öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The implementation of Total Quality Management (TQM) involves the use of many techniques. Most companies that have adopted TQM have incorporated quality circles, standards for reduced cycle time, continuous improvement and total quality cost management. As an effective management tool in controlling total cost, quality costing system, is more accurate method. Substantial improvement is possible by focusing on acceleration of activities into a shorter time and reducing total quality cost. In the first chapter, we have studied on concepts of quality and cost. Then, the relationship between quality and cost is examined. Tn this manner, the definition and classification of quality costs and importance of quality costs in TQM are discussed. In the second chapter, the process of quality costing system is constructed in order to know what the total quality control is. In this process, formulas used to calculate each quality cost component have been developed. At the same time, necessary data sources for calculating have been given. After the process of calculating, this chapter have been completed with explanation of analyzing and reporting of quality costs and various methods of accounting. In the final chapter, we have been explained the application about internal failure costs calculating at Ser Inc. In this case study, for determined period, internal failure cost have been calculated and factors causing of this cost have been displayed. Finally, the general proposals concerning quality costs have been evaluated and offered.