Sementasyon işleminin yorulma özellikleri üzerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 45931
  2. Yazar: Ş.ABDURRAHMAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REMZİ VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada, SAE 8620 çeliğinin yorulma limiti üzerine sementasyon işleminin etkisi incelenmiştir. En uygun ısıl işlem şartlarını belirlemek için SAE 8620 çeliğinden yapılmış yorulma numuneleri değişik şartlarda ısıl işleme tabi tutulmuşlardır. Dönen eğmeli yorulma deneyi numuneleri 950 °C sıcaklıkta NaCN tuz banyosunda 3 ve 5 saat süreyle tutulmuşlardır. Sonra numuneler yağda ani olarak soğutuldular. Bu sertleştirilmiş numuneler 180 °C ve 425 °C sıcaklıklarda temperlendiler. Isıl işlem uygulanmış ve ısıl işlem uygulanmamış yorulma deney numuneleri A.Çelik tarafından imal edilen dönen eğmeli yorulma deney cihazında denenmişlerdir. Daha sonra her bir numune gurubu için yorulma deneyi sonuçlarına göre S-N eğrileri çizilmiştir. En uygun ısıl işlem şartını belirlemek için bütün S-N eğrileri karşılaştırılmıştır. Bu deneysel çalışmanın sonucunda, 950 °C sıcaklıkta NaCN tuz banyosunda 3 saat tutma + yağda ani soğutma + 180 °C sıcaklıkta temperleme parametreleri SAE 8620 çeliği için en uygun ısıl işlem şartları olarak bulunmuştur. En uygun şartlarda ısıl işlem uygulanmış SAE 8620 çeliği numunelerin yorulma limiti değerleri ısıl işlem uygulanmamış numunelerin yorulma limiti değeri ile mukayese edildiğinde, % 70 daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Iıı this work, the effects of carbonizing on the fatigue limit of SAE 8620 steel have been investigated. In order to determine the most convenient heat-treating conditions, SAE 8620 steel fatigue tests specimens have been treated at different conditions. Rotating bendig fatigue test specimens were heat-treated at 950 °C temperature in NaCN salt bath for 3 and 5 hours. Then specimens were cooled rapidly in oil. After that, hardened specimens were tempered st 180 °C and 425 °C temperatures. None heat-treated and heat-treated fatigue test specimens were tested on the rotating bending fatigue testing machine which was manufactured by Mr. Çelik. Then, S-N curves were plotted according to the results of the fatigue testing for each specimen groups heat-treated under different conditions all the S-N curves have been examined comparatively. As a result of this experimental work 950 °C NaCN salt batlı tor 3 hours + rapidly cooled in oil + tempering at 180 °C heat-treating parameters have been found to be well-suited heat treating canditions for SAE 8620 steel. It is concluded that fatigue specimens heat-treated at well-suited condition have had 70 % increasing in fatigue limit compared with fatigue limit of non heat-treated SAE 8620 specimens.