Singülerite fonksiyonlarına sahip yapı dinamiği problemlerinin çözümüne yeni bir yaklaşım
A new approach to solving structural dynamics problems with singularity functions
- Tez No: 459363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU DÖNMEZ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışması 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, temel kavramlar yani Euler-Bernoulli kiriş teorisi ve kabulleri, Green Lagrange Tensörü ve Simpson 1/3 Kuralı takdim edilmiştir. İkinci bölümde, Hamilton prensibi kullanılarak, hareket denklemleri ve sınır şartları elde edilmiştir. Malzemeden ve geometriden bağımsız sonuçlar elde etmek için denklem boyutsuz hale getirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, boyutsuz olarak elde edilen denklem hem analitik olarak hem de sonlu fark yöntemi kullanılarak çözülmüş ve eksenel yük değeri hesaplanmıştır. Farklı mesnet noktaları için çözümün değişimi grafiklerle gösterilmiştir. Dördüncü bölümde, pertürbasyon tekniklerinden biri olan çok zaman ölçekli metot kullanılarak dinamik analiz yapılmıştır. Dinamik analiz için matematiksel modele sönüm terimi eklenmiştir. Ayrıca, baskın rezonans analizi için de yönetici denkleme dış zorlama terimi ilave edilmiştir.Son bölümde ise sonuçlar ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the basic concepts, namely, the Euler-Bernoulli beam theory and its assumtions, the Green Lagrange Tensor and Simpson 1/3 rule are introduced. In the second chapter, equations of motions and boundary conditions are obtained by using Hamilton principle. The equation is become nondimensional to obtain independent results from material and geometry. In the third chapter, the equation obtained as dimensionless is solved both analytically and using by finite diffirence method and the value of axial load is calculated. The variation of the solution for different support points is indicated by graphs. In the fourth chapter, dynamic analysis is performed using the multi time scale method which is one of the perturbation solution tecniques. For dynamical analysis, the damping term is added to the mathematical model. Besides, the external forcing term is supplemented to governing equation for primary resonance.In the final chapter, the results and recommendations are given.