Soğuk depoculukta entegre sistemlerle enerji ekonomisi sağlanması ve Göller Yöresi için fizibilite etüdü
  1. Tez No: 45936
  2. Yazar: TANER CANTEKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ KEMAL YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Isı ekonomisi sağlamak amacıyla, enerjinin mümkün olabilen en yüksek verimle kullanılması gerekmektedir. Atık enerjilerden tekrar yararlanılabilecek çeşitli sistemlerin geliştirilmesi, bu verimliliği arttırabilir. Atık ısıların geri kazanımı için bir çok teorik çalışma, pratikte başarıyla uygulanabilmiştir. Bu çalışmada soğuk hava deposunun kondenserinden atılan ısıdan yararlanılarak bir seranın ısıtılması üzerinde durulmuştur. İsparta ili için yapılması düşünülen bir soğuk hava deposunun yanına, bir sera kurulması tasarımı örnek olarak ele alınmıştır. Bu inceleme, ısı ekonomisi ve özellikle seraların ısıtılması konusunda yapılacak uygulamalara önemli ölçüde katkıda bulunabilecektir. Bu tez uygulamada doğacak problemlerin çözümünede ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, it is shown that waste heat of cold storage facility in İsparta region can be used to heat a neighbouring green hose effectively. Economy in heat process is one of the most important subjects, especially considering economic state of todays Turkey. Besides there are many cold storages in Göller Böigesi-lsparta region, therefore, economy provided in this way will be significant. Design principles of a such co-operated system is briefly established first. Importance, and effectiveness of the above mentioned solution is then illustrated by means of a solved example, due to meteorological conditions of the district.