Shape optimization of notched parts for maximum fatigue life
Maksimum yorulma ömrü için çentikli parçaların şekil eniyilemesi
  1. Tez No: 459394
  2. Yazar: VOLKAN ERKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ÖNDER SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde çalışmasında, aynı fazdaki ve farklı fazdaki çok eksenli yük durumları için, çentikli parçaların yorulma ömrünü arttırmak amacıyla şekil eniyileme yöntemi uygulanmıştır. Parçaların yorulma ömrünü tahmin etmek amacıyla, iki farklı kritik-düzlem yorulma değerlendirme modeli, Smith-Watson-Topper (SWT) ve Fatemi-Socie (FS) modelleri kullanılmıştır. İki farklı çentik içeren geometri, yuvarlatma ve oluk, düşünülmüştür. Tekrarlı yüklere maruz makine parçalarının uzun yorulma ömürleri için tasarlandığı düşünülerek, çentik bölgesinde önemli bir plastik deformasyon olmadığı varsayılmıştır. Bu nedenle, parçanın lineer elastik bir davranışta olduğu kabul edilmiştir. Parçaların yapısal analizini gerçekleştirmek, SWT ve FS modelleriyle yorulma ömrünü belirlemek ve eniyileme gerçekleştirmek için ANSYS Parametrik Tasarım Dili programında kodlar geliştirilmiştir. Literatürde dairesel çentikler için rapor edilmiş deneysel sonuçlar ile tahmini sonuçlar karşılaştırılarak, belirli tipteki çentikler için modellerin geçerliliği araştırılmıştır. Sonuçlar genellikle kabul edilebilir limit aralığındadır. Çentiğin sınır çizgisi, eğriden geçen anahtar noktaları ile tanımlanmıştır ve anahtar noktalarının konumları eniyileme değişkenleri olarak seçilmiştir. Azaltılması amaçlanan gaye fonksiyonu SWT ya da FS hasar parametresi olarak seçilmiştir ve hasar parametreleri yorulma ömrüyle ters orantılıdır. Değiştirilmiş bir tavlama simulasyonu algoritması kullanarak, burulma, eğme ve eksenel yüklemelerin değişik kombinasyonlarından oluşan yüklemelere maruz kalan çentikli şaftlar için ideal çentik şekilleri elde edilmiştir. Dairesel çentiklerle kıyaslandığında, ideal çentik şekilleri için yorulma ömürlerinde önemli ölçüde gelişmeler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of the thesis study is to develop a shape optimization procedure to maximize fatigue life of notched components under in-phase or out-of-phase multiaxial loading conditions. Two critical-plane fatigue assessment models, Smith-Watson-Topper (SWT) and Fatemi-Socie (FS), are used to estimate the fatigue life of the parts. Two different notch geometry, fillet and groove, is considered. Considering that typical machine components under fluctuating loads are designed to endure long fatigue lives, no significant plastic deformation is expected to occur at the notch. Accordingly, the part is assumed to be linear elastic. Using ANSYS Parametric Design Language, codes are developed to carry out structural analysis of the parts, evaluate the fatigue life according to SWT and FS models, and optimize the notch shapes. First, the validity of the models for the particular notch geometries is investigated by comparing their predictions with the experimental results reported in the literature for circular notches. The results are generally accurate within acceptable limits. The boundary line of the notch is defined by spline curves passing through key points and the positions of the key points are selected as optimization variables. The objective function to be minimized is chosen as the SWT or FS damage parameter, which is inversely proportional to fatigue life. Using a modified simulated annealing algorithm, optimum notch shapes are obtained for notched shafts subjected to different combinations of torsional, bending, and axial loadings. Significant improvements are observed in fatigue life with the optimum notch shapes in comparison to circular notches.