Black holes in an expanding universe
Genişleyen evrende kara delikler
- Tez No: 459420
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TEOMAN TURGUT, PROF. DR. METİN ARIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Farklı metriklerin izotropik formlarına dönüşümler yaparak, yeni kozmolojik karadelik çözümleri elde edildi; statik, Schwarzchild, McVittie ve Kerr çözümlerinin genelleştirilmesiyle bulundu. Evrenimizin tarihi boyunca, ölçek faktörünün, radyasyon, madde ve kara enerjinin hakim olduğu dönemlerdeki bilinen davranışlarını sağlayan kozmolojik karadelik çözümleri sunduk. Statik durumda, enerji koşulların tümünü sağlayan çözümler sunduk. Sonra, önceki izotropik çözümün bir zaman genellemesini ve analizini yaparak, sonuç bize Schwarzschild kara delik çözümünün zamana bağlı davranışını verdi. Bir parametre seçim ile, enerji yoğunluğunun ve basıncın ufukta sonsuza eğilimli olsalar bile, hal denklemi parametresi tekil olmayan bir sonuç elde ettik. Bu durumda çözüm, genişleyen evrende, hal denklemi parametresinin negatif olması gerektiğini ve sonunda Evrenin karanlık enerji dönemi ile temsili olabileceğini gördük. Klasik McVittie ve Kerr çözümleri için, bir endüktif muhakeme yaparak, iki konformal faktör tanımlayarak ve metrikleri genelleştirerek, radyasyon, madde ve karanlık enerjinin hakim olduğu dönemlerdeki tüm çözümler elde edildi. Sonunda, Weyl eğriliği ve hacim genleşmesi kozmolojik kara delikler için hesaplandı. Etkileri, artış ya da azalmalar, tüm vakalar için hesaplandı. Bu karadelikler, çok sayıda olduklarında, hacimsel olarak, bir bütün olarak Evreni etkileyebilicekleri gösterildi.
Özet (Çeviri)
By performing transformations on the isotropic forms of different metrics, new cosmological black hole solutions were obtained by generalizing the static solution, the Schwarzchild solution, the McVittie and the Kerr solutions. We present cosmological black holes solutions that satisfy the known behaviours of the scale factor through the history of our Universe, the Radiation, Matter and Dark Energy dominated eras. In the static case we presented solutions satisfying all of the energy conditions, then a time generalization and analysis of the previous isotropic solution gave us the behaviour in time of the Schwarzschild black hole solution. By a choice of parameter, we obtained a non-singular equation of state parameter even though the energy density and pressure tend to infinity at the horizon. In that case the solution suggests that in the expanding universe, the equation of state parameter is negative and may eventually be satisfied by a dark energy dominated representation of the Universe. For the classical McVittie and Kerr solutions, an inductive reasoning led us to obtain all the solutions, Radiation, Matter and Dark energy dominated eras, by introducing two conformal factors and generalizing the metrics. Finally, the Weyl curvature and the volume expansion are calculated for the cosmological black holes and the effects, increases or decreases, of the volume expansions for all the cases are discussed. It is shown at the end that a multitude of black holes can impact the Universe as a whole by increasing or decreasing its volume.