Boundary effects on bose-einstein condensation in ultra-static space-times
Ultra durağan uzay-zamanlarda sınırların bose-einstein yoğuşmasına etkisi
- Tez No: 459421
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT AKANT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde d boyutlu M çokkatlısının yine aynı boyutta alt çokkatlısı olan, V hacmine, A yüzeyalanına sahip B kutusundaki rölativistik boson anti-boson sistemi incelenmiştir. Bu incelemede Mellin-Barnes Dönüşümü ve ısı çekirdeiğinin kısa zaman için olan asimtot yaklaşımı matematiksel yöntemler olarak kullanılmıştır. Hem Neumann hem de Dirichlet sınır koşulları göz önünde bulundurulmuştur. Analizler serbest enerji ve yük için yapılmıştır.Yük sıcaklığın bir fonksiyonu olarak ifade edilmiş, pertürbatif yöntemle sınırların sıcaklığa olan etkisi hesaplanmıştır. Aynı metodlarla nötür sistemin serbest enerjisi ve parçacık sayısı için de çalışılmış yine sınırların sıcaklık üzerine etkisi hesaplanmıştır. Bunların dışında, Li-Yau ve Colbois-Maerten'in bir Riemann çok katlısındaki Laplace operatörünün özdeğerleri için verdiği alt ve üst sınırlardan istifade edilererek termodinamik limitte yoğuşuğun tükenimi için alt ve üst sınırlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this theses relativistic boson anti-boson system, inside d dimensional box B with volume V and surface area A, which is a sub-manifold of d dimensional manifold M is studied. Mellin-Barnes Transformations and short time asymptotic of heat kernel are used as mathematical tools. Both Neumann and Dirichlet boundary conditions are considered. Analysis are done for the free energy and charge. Charge is expressed as a function of temperature. Effects of boundaries on temperature is calculated per- turbatively. Same methods are employed for studying the neutral gas; free energy and number of particles are studied and again the effect of boundary on temperature is calculated. Apart from these, upper and lower bounds for depletion coefficient of ideal relativistic bose gas in thermodynamic limit is given with the help of Li-Yau and Colbois-Maerten bounds.