Manzume-i Haticetü'l kübra
  1. Tez No: 459468
  2. Yazar: RAHİM ERARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada Türk edebiyatında Hz. Hatice konusu ve Hz. Hatice ile alakalı yazarı belli olmayan 47 varaklık bir el yazması metin ele alınmıştır. Çalışma giriş, birinci ve ikinci bölüm olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır. Çalışmamızın giriş bölümünde Hz. Hatice'nin doğumundan başlayarak vefatına kadar olan hayatı ve Hz. Peygamber ile evlilikleri kaynaklardan yararlanılarak anlatılmıştır. Ayrıca yine bu bölümde Hz. Hatice'nin kişiliği, şemaili ve ahlakı gibi konular hakkında da bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde Türk Edebiyatında Hz. Hatice konusu ele alınmış ve bu konuda yazılmış yedi tane yazma eser hakkında bilgi verilmiştir. Bu eserlerin hangi konulardan bahsettiği ayrıntılarla verilmiştir. Aynı zamanda bu eserlerde, Hz. Hatice'nin hangi yönlerden ele alındığı konusunda bilgi verilmiştir. Özellikle bugüne kadar okunmamış 91 varaklık yazma eser de okunup, tanıtılmıştır. Yine bu bölümde Türkiye'de Hz. Hatice ile alakalı yapılan çalışmalar, tezler, makaleler, kitaplar gibi başlıklarla gruplandırılarak özet halinde verilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise yine yazma bir eser olan ve çalışmamıza kaynaklık eden 47 varaklık eser transkribe edilerek üç nüshasıyla birlikte karşılaştırmalı olarak okunmuş ve eser hakkında bilgi verilmiştir. Son olarak da çalışmada yararlanılan kaynaklar verilip çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has included a 47 paged manuscript by an anonymous author about Hz Hatice and texts about her in Turkish Literature. The study consists of 3 parts: introduction, the first chapter and the second chapter The introduction deals with Hz Hatice's life from birth to death and includes .her marriage with Prophet Muhammad using relevant resources were described.. The personality, physical appearance and morality of Hz Hatice have also been described. The first pasrt deals with Hz Hatice's life and includes reviews of 7 manuscripts written about this topic in Turkish literature. The themes of the manuscripts have been delineated in detail. We have introduced a new 91-paged manuscripts into academic setting, which was not read by anyone before. The second part of the study involves the general revision and categorization of the theses, surveys, books, articles, researches and other studies in Turkey. In the last part of our study another 47 paged manuscript was used as a reference. The manuscript was transcribed, read in comparison with three other issues of it and relevant information was provided. Finally, the resources and references of the study have been attached to the bibliography.