Kâr payı ödemelerinin hisse başına kâra etkisi: Borsa İstanbul çimento sektöründe bir uygulama
Dividend payment effect on earnings per share: An application in cement industry Istanbul stock exchange
- Tez No: 459469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kâr payı ödemelerinin şirket kârlılığını etkileyip etkilemediği konusunda farklı görüşler ve teorik yaklaşımlar bulunmaktadır. Bu yaklaşımlardan biri de kâr payı ödemelerinin, firmaların gelecekte elde edecekleri kârlara ilişkin sinyal etkisine sahip olduğu yönündedir. Bu çalışmayla kâr payı ödemelerinin gelecekteki şirket kârlılığını ve dolayısıyla hisse başına kârı etkileyip etkilemediği test edilmiştir. Çalışmada pay senetleri Borsa İstanbul'da işlem gören ve çimento sektöründe faaliyet gösteren firmaların finansal verileri kullanılmıştır. Şirket kârlılığını ölçmekte kullanılan oranların yer aldığı panel veri seti oluşturulmuştur. Kâr payı ödemeleri bağımsız (açıklayıcı) değişken, kârlılık oranları ise bağımlı değişkenler olarak regresyon modeline dahil edilmiştir. Panel veri analizi yöntemleri kullanılarak yapılan analizler sonucunda, kâr payı ödemelerinin hisse başına kâra pozitif yönde etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There are different opinions and theories about whether the payment of dividends affect the company's profitability. One of these approaches is that the dividend payments have a signal effect on their future profits of the company. With this study has been tested whether dividend payments has an effect on future company's profitability and hence on earnings per share. Financial datas of companies who traded their stocks on the Istanbul Stock Exchange and operating in the cement sector, have been used in the study. Panel data set where located in the rates used to measure the company's profitability, has been created. Dividend payments are as independent (explanatory) variable and profitability ratios are as dependent variables were included in the regression models. At the results of the analyzes conducted using panel data analysis methods, the dividend payments were found to be in effect to earnings per share positively.