The effect of project based learning in teaching English language to children in preschool education
Okul öncesi dönemdeki çocuklara İngilizce öğretiminde proje tabanlı öğretim yönteminin etkisi
- Tez No: 459521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YAVUZ KONCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye' de okul öncesi dönemde eğitim görmekte olan çocuklara geleneksel yöntemlere kıyasla Proje Tabanlı Öğretim Yöntemi kullanılarak İngilizce kelime öğretiminin etkililiğini araştırmaktır. Çalışma, karma araştırma deseni üzerine kurulmuştur. Katılımcılar, Bayburt ve Kayseri illerinde bir okul öncesi kurumunda eğitim görmekte olan toplam 28 çocuk, okul öncesi çocuklarına eğitim vermekte olan 150 İngilizce öğretmeni, 30 okul öncesi eğitim kurumu idarecisi ve çocukları okul öncesi dönemde İngilizce öğrenmekte olan 56 veliden oluşmaktadır. Araştırmada nicel ve nitel veri toplama tekniklerinden yararlanılmıştır. Nicel veriler, deneysel yöntem yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın nitel verileri ise 30 okul öncesi eğitim kurumuyla yapılan telefon görüşmeleri, internet üzerinden İngilizce öğretmenleri ile yapılan anketler ve velilerle yapılan anketler yoluyla toplanmıştır. Veri çeşitlemesi, nicel ve nitel verinin birbirini desteklediğini göstermektedir. Sonuç olarak, nitel ve nicel bulgulara dayanarak, okul öncesi dönemdeki çocuklara İngilizce öğretiminde daha çok geleneksel yöntem ve tekniklerin kullanıldığı, Türkiye'deki okul öncesi eğitim kurumlarında düzenli ve sistemli bir İngilizce eğitiminin olmadığı, okul öncesi çocuklarına proje tabanlı öğretim yöntemi ile İngilizce kelime öğretiminin, geleneksel yöntemler kullanılarak öğretilenden daha etkili olduğu ve ayrıca çalışmaya katılan velilerin çoğunlukla okul öncesinde İngilizce eğitimini desteklediği bulgularına ulaşılmıştır. Çalışmanın sonucunda, okul öncesi dönemde İngilizce eğitiminde proje tabanlı öğretim yönteminin kullanılmasına yönelik bazı öneriler sunulmuştur. Çalışmanın alana okul öncesinde İngilizce öğretimi konusunda katkıda bulunması beklenmektedir. Çalışmanın, okul öncesi dönemdeki çocuklara İngilizce öğretiminde proje tabanlı öğretim yönteminin etkililiğini göstermesi ve bu amaçla farkındalık yaratması amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effectiveness teaching English vocabulary to children who attend to pre-primary schools in Turkey by using Project based learning compared to traditional methods and techniques. The study was based on a mixed methods research design. The participants of the study were 28 children attending to pre-primary schools in Bayburt and Kayseri, 30 head masters of pre-primary schools, 150 English language teachers who teach to pre-school children and 56 parents whose children learn English at preschool period. Both qualitative and quantitative data collection procedures were used. Quantitative data were obtained by experimental research design. The qualitative data were collected by telephone interview directed to 30 pre-primary schools, the questionnaire applied to English teachers on an online site, and questionnaire applied to parents. Data triangulation revealed that qualitative and quantitative findings were mostly consistent with each other. As a result, based on the qualitative and quantitative findings, it is revealed that mostly traditional methods and techniques are used in teaching English to pre-school children in Turkey, there is not a systematic and consistent English teaching at pre-primary schools in Turkey, teaching English vocabulary to preschool children by the use of Project based approach is more effective in teaching by the use of more traditional methods and techniques, and most of the parents who took part in the study are in favor of English teaching at pre-school period. At the end of the study, some suggestions were made on the use of Project based learning in teaching English at preschool period. It is expected that the study may contribute to the field on teaching English at preschool period. By the study it is aimed to show the effectiveness of Project based learning in teaching English to preschool children and to maintain recognition with this aim.