Türkiye'nin dış ticaretinde demir çelik sektörünün yeri ve özelleştirmenin önemi
Iron and steel sector in foreign trade of Turkey and the importance of privatization
  1. Tez No: 87509
  2. Yazar: NUR JALE ECE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ORHANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Sanayileşmenin temelini ve kalkınmanın itici gücünü oluşturan demir-çelik, genişleyen uygulama alanları ve ulaştığı teknolojik düzey itibariyle, globalleşen yeni dünya düzenindeki en güçlü sektörlerden biri olmaktadır. Çelik ürünleri, altyapı yatırımları ile birçok sanayi kuruluşunda ve günlük yaşantımızda kullanılan sayısız eşyanın imalatında kullanılmaktadır. Türk demir-çelik endüstrisi, ülkemizin önde gelen stratejik sektörleri arasında yer almaktadır. Özellikle 1980' li yıllardan sonra hızla sanayileşen ve ihracat bağlantılarıyla tüm dünyaya açılan ülkemizde çelik ürünleri ihracının gittikçe arttığı görülmektedir. o Türkiye'nin demir çelik tüketimi son 10 yıldaki hızlı artışa rağmen Avrupa'nın en düşük rakamlarından birini oluşturmaktadır. Demir çelik tüketiminin %37'nin yassı ürünler, % 63'ünün ise uzun ürünler oluşturmaktadır. Gelişmiş ülkelerde yassı ürün/uzun ürün tüketim oranı 70/30 civarında bulunmaktadır. Türkiye'nin ekonomik gelişmesi gözönüne alındığında bu oranın yassı ürün lehinde gelişeceği tahmin edilmektedir. 1 Ağustos 1996'da, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yürürlüğe giren Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu (AKÇT) Anlaşması kapsamında, ülkemizin toplam sıcak hadeleme kapasitesinin 5 yıl süreyle artırılması kaydıyla, yassı çelik üretimine yönelik yeni yatırımların teşviklerden yararlandırılması hususu taraflar arasında kabul görmüştür. Türkiye'nin, yassı çelik ithalatına bağımlılığı azaltmak amacıyla yassı çelik sektöründe faaliyet gösteren tek entegre kuruluş olan Ereğli ve Demir Çelik Fabrikaları A.Ş. ERDEMÎR T.A.Ş. ile 02.03.1998 tarihinde özelleştirmeözelleştirme kapsam ve programına alman İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. (İSDEMİR A.Ş.)'de gerçekleştirilmesi planlanan yatırımlar yeni bir boyut kazanmıştır. Türkiye'de toplam çelik üretiminde yassı/toplam çelik oranı % 20 iken toplam çelik tüketiminde aynı oranın % 37 olması sektördeki yapısal dengesizliği göstermektedir. Çalışmada, demir çelik tesislerinin özelleştirilmesi ve özelleştirilen kuruluş İSDEMİR A.Ş. 'de yassı çelik üretimine yönelik yatırımların yapılmasının sözkonusu sektördeki yapısal dengesizliği düzelteceği, yan sanayi geliştirerek dışsal ekonomik fayda sağlayacağı ve demir çelik ürünleri ihracatının artması yoluyla Türkiye'nin dış ticaretini etkileyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Iron-steel that is the basis of industrialisation and the hitting power of development In terms of widen application areas and its reaching technological level it is being one of the most powerful sector on the new world which is becoming global. Iron products are used in many industry foundations with substructure investments and production of innumerable objects that is used our daily life. Turkish iron-steel industry is being in place of our country's strategic sectors. Especially after 1980's quickly industrialised and in our country which is opened to the whole world by means of exportation agreements, the increase is seeing in exportations of steel products. Although there is an fast increase in 10 years, Turkey's iron steel consumption is still one of the lowest number of Europe. % 37 of iron steel consumption are flat products, % 63 are constituted by long products. The consumption ratio of flat product/long product is nearly 70/30 in developed countries. If Turkey's economic development is taking care, then this ratio will improve to the in favour of flat products, is supposed. European Coal and Steel Community Agreement which is become valid between the Turkey and European Union in August 1, 1996, covers with the condition of increase in total rolling-metal capacity of our country in 5 years, the subject of new investments4n flat steel production can use the encouragement, was accepted. For the purpose of decreasing in Turkey's dependence of importation of flat steel, the investments in Ereğli Demir Çelik Inc. where which is the unique company is working in flat steel production, and İskenderun Demir Çelik Inc. which is taken in the program of privatization on 02.03.1998 has gain a new dimension.In Turkey production of flat/total steel ratio is %20 on the other hand in total steel consumption same ratio is %37 and this shows the structural out of balance in the sector. In this study, privatization of iron steel foundations and new investments in flat steel production in İSDEMİR Inc. which was privatized solve the structural out of balance in this sector, improves the side industry supplies the foreign economic profit by means of exportation in iron steel production, affects the foreign trade of Turkey, is thought T.C. YCSE5CÖİBETİİ KURtiLu