Müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti ilişkisi: Bir bireysel emeklilik şirketinde araştırma
Customer relationship management and customer satisfaction relationship: Research in a individual pension company
- Tez No: 459531
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yönetim alanında son yıllarda en çok üzerinde durulan konulardan biri de Müşteri İlişkileri Yönetimidir. Müşteri ilişkileri yönetimi; insan, süreç, strateji ve teknolojinin bir araya getirilerek harmanladığı ve kombine edildiği bir sistemdir. Bu kapsamda amaç; müşteri hakkında en güvenilir bilgiyi alarak bu bilgiyi işleyip müşteri istek ve ihtiyaçlarına cevap verir hale getirmektir. Müşteri istek ve ihtiyaçları işletmenin stratejilerini şekillendirecektir. CRM sayesinde işletmeler müşterilerini bölümleyebilecek ve kendileri için en önemli olan müşterilere onların istekleri doğrultusunda ürün ve hizmet sunacaktır. Müşteri yönetimini uygulayan bir işletme daha karlı hale gelecek maliyetlerini daha iyi şekilde yönetebilir halde olacaktır. CRM bir örgüte müşteri bazlı düşünebilmeyi öğretir. Müşteri İlişkileri Yönetimi ile sağlanan müşteri memnuniyeti neticesinde ise örgüt rakiplerine karşı avantajı elinden kaybetmeyecek ve piyasada yerini sağlamlaştırmış olacaktır. Bu çalışma kapsamında müşterilerin sadece davranışsal (fiyat, indirim kuponu vb.) olarak değil tutumsal (duygusal, psikolojik) olarak da işletmeye sadık müşteri yapmanın yöntemlerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, CRM is one of the most important issues in the field of management. CRM is a system that brings people, processes, strategies and technologies together for blending and combining. In this context, the aim is gathering the most accurate information about customers then processing to make customers insight. Customer insight helps to companies to shape their strategies. Companies will be able to segment their customers with the help of CRM so they provide to the most important customers products and services in accordance with their wishes, in this way they will be able to create loyal customers. Companies will become more profitable and costs manageable in the help of CRM and loyal customers. CRM teaches customer based thinking to any rganization. Insurance companies prepare their tariff using too much data and statistical techniques. In addition, insurance companies sell the risks in some product groups to reinsurance companies with some special agreements. In this study, the method of creating loyal customers have been mentioned not only with customer behaviors (price, discount coupons etc) but also their attitudinal behaviors (emotional, psychological etc)