İşe bağlı gerginlik, işyeri kibri ve tükenmişlik ilişkisi: Bir alan araştırması
The relationship between job stress, workplace arrogance and burnout, a field research
- Tez No: 783249
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ERŞAHAN, PROF. DR. İSMAİL BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Abartılı üstünlük duygusu olarak tasvir edilen kibir kavramı küçümseyici davranışlarla birleştiğinde istenilmeyen bir kişilik özelliği olarak ortaya çıkar. İşyeri ortamında kibirli yöneticilerin oluşturduğu toksik ilişkiler çalışanların motivasyonu, işe bağlılığı, iş verimliliği gibi bireysel faktörleri olumsuz etkileyerek örgütlerin rekabet anlayışı, müşteri memnuniyeti, kar marjı gibi mali ve stratejik hedeflerini olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada işyerinde yönetici kibrinin çalışanlar üzerinde yarattığı algının, çalışanlar üzerindeki işe bağlı gerginlik ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkisi araştırılmıştır. Öncelikle değişkenlerin yapısal konumlarını belirlemek için ulusal ve uluslararası literatür araştırması yapılmıştır. İşyeri kibri hakkındaki kısıtlı çalışmalara katkı sağlamak, işe bağlı gerginlik ölçeğinin belli hizmet sektörleri dışında geçerliliğini sağlamak, değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek, işyeri kibri ile işe bağlı gerginliğin tükenmişliğe etkilerini ölçmek amacıyla yapılan çalışma Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki iki ilçe belediye üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kullanılabilir 412 veri SPSS paket programı aracılığıyla verilerin frekans analizi, değişkenlerin arasındaki ilişkiyi tespit etmek için basit korelasyon analizi, ölçeklerin yapısal geçerlliğini sağlamak için faktör analizi ve değişkenlerin tükenmişliğin alt boyutlarına etkisini ölçmek amacıyla regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre; ölçeklerin yüksek derecede güvenilir olduğu, işe bağlı gerginlik ve işyeri kibri arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişkinin olduğu, tükenmişliğin alt boyutlarının kendi aralarında yüksek düzeyde pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu, son olarak işyeri kibri ile işe bağlı gerginliğin tükenmişliğin alt boyutlarını pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of arrogance, which is described as an exaggerated sense of superiority, appears as an undesirable personality trait when combined with condescending behaviors. Toxic relationships created by arrogant managers in the workplace negatively affect individual factors such as employee motivation, work engagement, work efficiency, and negatively affect the financial and strategic goals of organizations such as competitiveness, customer satisfaction, and profit margin. In this study, the relationship between the perception created by the manager's arrogance on the employees in the workplace and the work-related tension and burnout levels on the employees was investigated. First of all, a national and international literature search was conducted to determine the structural positions of the variables. The study, which was carried out in order to contribute to the limited studies on workplace arrogance, to ensure the validity of the work-related tension scale outside of certain service sectors, to determine the relationship between the variables, to measure the effects of workplace arrogance and work-related tension on burnout, was carried out on two district municipalities in the Southeastern Anatolia Region. Frequency analysis of the data, simple correlation analysis to determine the relationship between variables, factor analysis to ensure the structural validity of the scales, and regression analysis to measure the effects of variables on the sub-dimensions of burnout were performed through the available 412 data SPSS package program. According to the findings obtained as a result of the analysis; The scales are highly reliable, there is a moderately positive and significant relationship between work-related stress and workplace arrogance, there is a high level of positive and significant relationship between the sub-dimensions of burnout, and finally, workplace arrogance and work-related tension have a positive effect on the sub-dimensions of burnout. and found to be significantly affected.