İsmail Yardımcı'nın çağdaş Türk seramik sanatındaki yeri ve çalışmalarındaki resimsel etkiler
Mater's degree thesis summary the importance of İsmail Yardımcı in modern Turkish ceramics art and the artistic effects in his works
- Tez No: 459571
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZAFER GÜNGEN, PROF. İSMAİL YARDIMCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uşak Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
20. y.y. başlarından itibaren değişen dünya koşullarının da etkisi ile özellikle ikinci dünya savaşından sonra dünya düzeninin ve toplumlardaki siyasi kültürel faaliyetlerin değişmesi sonucu sanat çalışmaları da hızlı bir değişime girmiştir. Bu anlayış içerisinde 1950 sonrası ortaya çıkan çağdaş sanat anlayışında sanatçılar malzeme konusunda sınır tanımamakta ve bunun sonucu olarak, farklı sanat disiplinlerine sahip sanatçılar seramiğin sunduğu geniş yelpaze ile eserler üretmeye başlamışlardır. Türk seramik sanatı da dünyadaki gelişmelere kayıtsız kalmamış ve eş zamanlı bir üretim sürecine girmiştir. Prof. İsmail Yardımcı'nın çağdaş Türk seramik sanatındaki yerini ve eserlerinin resimsel etkilerini bir kaynakça çerçevesinde paylaşmayı amaçlayan bu araştırma dört bölümden oluşmaktadır.İlk bölümde 20. y.y. sonrası Avrupa'da ki çağdaş seramik sanatının gelişim süreci, bu gelişimin Türk seramik sanatına olan etkileri ve çağdaş Türk seramik sanatının seçilmiş öncülerine yer verilmiştir. İkinci bölüm ise araştırmamın konusu olan Prof. İsmail Yardımcı'nın yaşamı, eğitim süreci ve sanat yaşamını içermektedir. Günümüz çağdaş Türk seramik sanatının temsilcilerinden biri olan Prof. İsmail Yardımcı'nın örnek hayatı, seramik çalışmalarında uyguladığı farklı teknikler ve sagar pişirim tekniğine ait eserleri bu bölümde sınıflandırılmıştır. Sanatçının uyguladığı sagar pişirim tekniği ve bugünün izleriyle sentezlenen yapıtlarının her biri, seramik sanatının yanı sıra resimsel etkileri ile ayrı bir kavramsal sorgunun ve sanatsal ifadenin ürünleridir.Üçüncü bölümde, 20.yüzyılda farklı disiplinlere sahip olan öncü sanatçıların yaşamı, eserleri, sanata olan katkıları ve Prof. İsmail Yardımcı'nın eserlerindeki resimsel etkilerin renk, leke, doku ve form olarak incelenmesidir.Dördüncü bölümde ise yapılan araştırmalar sonucu Prof. İsmail Yardımcı'nın uyguladığı tekniklerin ışığında yapılan uygulamalar ve ortaya çıkan resimsel etkiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
From the beginning of 20th century artwork started to change with the effect of the changing conditions especially with the change in society's political and cultural activities. In this period of time, after 1950 art has undergone a fast transformation and took the name – modern art. In this new form, the artists knew no bounds and as a result of this they started to produce new pieces with the help of the ceramic's wide range of usage. Turkish Ceramics Art, too, does not remain unresponsive and enters a period of production. This thesis consists of four main parts which aim to share Prof. İsmail YARDIMCI's importance and works in Modern Turkish Ceramics Art.The first part is about the improvement of Modern Ceramic Art in Europe after the 20th century, the effects of this improvement on Modern Turkish Ceramics Art and the pioneers of Modern Turkish Ceramics Art.The second part is about Prof. İsmail YARDIMCI's life, education and his art. Prof. YARDIMCI's life story and the techniques he used, especially the sagar technique, have been explained in this part. The sagar technique that he has used and every one of his works which has been blended with today's attitude are not only the examples of ceramics art but also they are the examples of conceptual questioning and artistic expression.The third part is about the pioneer artists of different disciplines in 20th century, their life stories, works and contributions to art. Also in this part, the artistic effects in Prof. YARDIMCI's works have been examined by means of color, tissue, spot (stain) and form. In the fourth part, Prof. İsmail YARDIMCI's works that have been produced by using Sagar technique and outcoming artistic effects have been presented.