Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin sona ermesi
Termination of construction contract for land share
  1. Tez No: 459622
  2. Yazar: CANER KANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNSAL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Arsa sahibi olup da taşınmazını değerlendirmek yahut konut, işyeri gibi ihtiyaçlarını karşılamak isteyen fakat inşaat işleri ile bizzat uğraşmak istemeyen kişiler, arsa paylarını yüklenicilere devrederek, arsa üzerinde bağımsız bölümler inşa edilmesini sağlamaktadır. Taraflar arasında yapılan sözleşmeye göre, inşa edilen bağımsız bölümler yüklenici ve arsa sahibi arasında paylaşılmaktadır. Bu sayede arsa sahipleri bizzat inşaat işi ile uğraşmadan bağımsız bölüm sahibi olurken, inşaat işinde uzmanlaşmış olan ancak arsa sahibi olmayan yükleniciler de kendilerine düşen bağımsız bölümleri üçüncü kişilere satarak kazanç sağlamaktadırlar. Taraflar arasında kurulan ve uygulamada ortaya çıkan bu isimsiz sözleşme, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesidir. Günümüzde, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinden doğan uyuşmazlıklar ve davalar önemli bir yer kaplamaktadır. Bu sözleşme ile ilgili özel bir yasal düzenleme bulunmadığından, ortaya çıkan ihtilafların çözümünde hangi hükümlerin uygulanacağı tartışma konusudur. Çalışmamızın birinci bölümünde sözleşmenin tanımı, unsurları, hukuki niteliği, türleri, şekli, uygulanacak hükümlerin tespiti, benzeri sözleşmelerden farkları ile tarafların hakları ve borçlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, borcu sona erdiren sebepler genel hatlarıyla açıklanmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin sona erme sebepleri ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Bu bölümde özellikle arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin tarafların tek taraflı irade beyanlarıyla sona ermesine ve tasfiyesine ağırlık verilmiştir. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin sona ermesi halinde, sözleşmenin tasfiyesine ilişkin doktrindeki farklı görüşlere gerekçeleriyle birlikte yer verilerek, Yargıtay kararları çerçevesinde makul sonuçlara ulaşmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Individuals who own land but want to meet their needs such as housing or working place, but do not want to deal with construction works themselves, transfer the land shares to the contractors and make independent sections on the land built. According to a contract between the parties, the independent sections are shared between the contractor and the land owner. In this respect, the land owners themselves own the independent section without dealing with the construction work, the contractors who are specialized in the construction work but do not own the land also profit by selling their independent sections to third parties. This anonymous contract, established between the parties and emerging in practice, is a construction contract for land share. Nowadays, disputes and cases arising from the construction contract of the plot share take an important place. Since there is no specific legislation related to this contract, it is a matter of debate as to which provisions will be applied in resolving disputes that arise. In the first part of our study, the definition of the contractor, the elements, the legal nature, the types, the form, the determination of the provisions to be applied, the differences from the similar contracts and the rights and debts of the parties are given. In the second part, the reasons for the end of the debt are explained in general terms. In the third part of our study, the reasons for the expiration of the construction contract for land share have been examined in detail. In this section, especially, the contract of land share has been given importance to the end of the construction contract and the liquidation of the parties with unilateral declaration of will. In the end of the construction contract, the construction share agreement was tried to reach reasonable conclusions within the framework of the decisions of the Court of Appeal by giving reasons for the different views on the doctrine of the contracting of the contract.