Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin sona ermesi
Termination of construction contract for land share
- Tez No: 472139
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi, arsa sahibi ile müteahhit arasında yapılan ve içinde eser ve satım sözleşmeleri unsurlarını barındıran, karma nitelikte ve tam iki tarafa borç yükleyen bir sözleşme türüdür. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin kurulması neticesinde arsa sahibi, kendi arsası üzerinde bulunan payını müteahhide devretmek suretiyle inşaat yapılmasına müsaade edecek ve bunun karşılığında müteahhit ise bağımsız bölümleri arsa sahibine teslim edecektir. Arsa fiyatlarının gün geçtikte artması, inşaatta kullanılan malzemelerin dövize bağlı olarak fiyatlarının değişkenlik göstermesi ve mühendisliğin her geçen gün ilerlemesi sebebiyle arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi, hem arsa sahibi hem de müteahhit açısından oldukça tercih edilen bir sözleşme türü olmuştur. Bu sözleşme ile arsa sahibi yüksek inşaat maliyetlerinden, müteahhit ise arsa maliyetinden kurtularak bir ya da birden çok bağımsız bölüme sahip olmayı amaçlamaktadır. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi, karma nitelikte bir yapıya sahip olması nedeni ile, kurulmasından sona ermesine kadar kendine has bir takım özelliklere sahiptir. Bu sebeple sözleşmenin hukuki niteliği, bağlı olduğu şekil, tarafların hak ve borçları ile sözleşmenin sona erme şekilleri doktrin ve Yargıtay kararları ile birlikte incelenecek, özellikle sözleşmenin sona ermesi hususunda bir takım sorulara cevap verilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Construction agreement in return for land share is a synallagmatic contract between the land owner and the contractor as comprising the elements of the contract of work and sale in a mixed nature. As a consequence of the establishment of the construction contract, the owner of the land will allow to be constructed the building via transferring his share to contractor on its own land whereas simultaneously the owner will deliver and assign the independent section to the land owner. The construction contracts have become a highly-preferred contract with respect to land owner and contractor due to the increase in land prices and also considering the change of the prices of the materials used in construction according to exchange rate and the development of the engineering industry day by day. By execution of this contract, the contractor aims to have one or more independent section by surviving the high cost of the land whereas the land owner aims to have same as surviving the high cost of the construction. The construction contract for the construction of a plot of land has a unique set of characteristics, from the establishment to the end, for the reason that it has a mixed structure. For this reason, the legal nature of the contract, the form it depends on, the rights and obligations of the parties and the manner of termination of the contract will be examined together with the doctrine and the decisions of Supreme Court. Especially as specifically dealing with the questions for termination of the contract.