Günümüzde ihdȃs edilen evlilik çeşitlerinin fıkhȋ hükmü(İslam Hukuku ile Türk Medeni Hukuku arasında bir mukayese)
The future of the marriage divided today (A comparison between İslamic Law and Turkish Civil Law)
- Tez No: 459664
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SELİM ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Şüphesiz İslâm aileye çok önem vermiş ve ailenin oluşumunu sağlayacak temel etkenlerin bulunulmasına da yardımcı olmuştur. Başta aile çekirdeğini oluşturan eşler olarak aralarında güçlü bir muhabbet bağını kurup diğer dinlerden çok farklı olduğunu ortaya koymayı başarmıştır. Bu doğrultuda biz de ailenin ilk oluşum taşı olacak olan evlilik akdi ve günümüz dünyasındaki çok farklı şekillerini gerek İslâm hukuku gerekse Türk Medeni Kanunu çerçevesinde değerlendirmeyi önemli bularak bu sahada bir araştırma ihtiyacını duyduk ve“Günümüzde İhdâs Edilen Evlilik Çeşitlerinin Fıkhî Hükmü”başlığı altında bir araştırma yaptık. Özellikle günümüz dünyasında çok yaygın olan evlilik çeşitlerine değinerek her birisinin hem İslâm hukuku hem de Türk Medeni kanununa göre nedenlerini ve hükümlerini objektif bir şekilde açıklamaya çalıştık. Bununla beraber sorumsuz ve gafil davranan kişileri uyarmak adına söz konusu evlilik çeşitlerinin birey, aile ve toplum üzerindeki olumsuz yankılarını ve tehlikelerini açıkladım ki okuyucu gerçek evlilik ve ailenin manasını kavrayabilsin. Ele aldığımız bu çalışma, aslında okuyucuya gerçek ve doğru evliliği açıklayarak toplumdan kötü zan ve endişeyi uzaklaştıracak etkenlere de sahiptir. Zira güvenirlilik problemine sıkça vurgu yaparak bunun bir parçasının güven ve sadakat olduğunu açıklamaya çalıştık. Evlilikten maksadın nesli, ırzı, nefsi, aileyi ve toplumu korumak olduğu fikri de araştırmamızın önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Dolayısıyla başka din ve mezheplerde olduğu gibi İslam'ın, evliliğin gerçekleşmesi için istediği (bazı istisnalar dışında) özel şartların da olamayacağının da altını çizdik. Ayrıca İslâm çerçevesi dâhilinde gerçekleştirilecek olan evliliklerin kadın hakları bazında daha tutarlı ve yerinde olacağına da işaret ederek Türk Medeni Kanununda olduğu gibi veli izni olmaksızın gerçekleştirilen evliliklerin hezeyanları olabileceğini de söylemekten çekinmedik
Özet (Çeviri)
Thanks for GOD who is most merciful and the creator of earth and heavens, and peace be upon our prophet Muhammad and his followers, but after: The base of every society is the family structures, if the families made on right way, they will construct a good society, and always good families produces good generations. And way Islamic religion focus more on relations between parents, families and societies through right marriage processes. This master thesis is a research on modern marriage processes in Islamic and non-Islamic societies, which includes (customary marriages, secret marriages, online marriages, friend marriages, compulsory marriage and …etc.) these modern marriage forms are discussed in order to know how to prevent then according to Islamic sharia and Turkish lows, because these marriage processes damage families and society Also in Islamic laws all rights of woman are given, like rights of alimony, inheritance and…etc, While in human's laws all woman's rights are not given especially those that are not based on Islamic laws, for example Turkish laws which we did a research on it, and we mostly focused on civilian laws of turkey, which has been taken from Swaziland before 80 years ago and not changed till now, The law is suitable for Swaziland community while it is not compatible for Turkish society, because Islamic society composed of more than 95% of Muslims, in this law for marriage conditions and rights of husband and wife, woman's rights are not given or it may damage women's role in community which we discussed in detail in our research, Readers may ask the question that new marriage forms are not mentioned in Turkish laws, it is right but we compared the conditions of new marriage forms with the conditions of marriage that is present in law of turkey. I hope this master thesis will be a factor for better relations between family members and societies, and will be guidance for those who want to have a right marriage process, and be a warning for those who don't know about the judgment of these marriage processes.