Stratejik yönetim ve kamu çalışanları açısından stratejik yönetim
Strategic management and strategic management for public employees
- Tez No: 459686
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde çevre; ekonomik, teknolojik ve sosyal gelişmelerin etkisiyle sürekli olarak ve hızlı bir şekilde değişmekte ve bu değişime ayak uydurmak gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Değişen çevre koşulları stratejik yönetimin gereğini hem özel sektör kuruluşları için hem de kamu kurum ve kuruluşları için önemli kılmaktadır. Değişimi yakalamak ve organizasyonların ne şekilde etkiyebileceğini göz önünde bulundurmak, organizasyonların geleceği için önem arz etmektedir. Çalışmada literatür taraması ve saha araştırması teknikleri esas alınmıştır. Stratejik yönetim kurum/kuruluşların geleceğine vereceği yönü proaktif bir biçimde şekillendirerek ihtiyacına cevap vermektedir. Geleceğe dönük planlar yapılması hem kamu hem özel sektör yöneticileri tarafından yönetimin etkinliğini, etkililiğini ve verimliliğini artırıldığı düşüncesiyle önem arz etmektedir. Bu planlar hazırlanırken organizasyon ile etkileşim halinde olan üst yönetim, çalışanlar, hizmet alanlar, alt yükleniciler gibi bütün paydaşların görüşlerinin alınması ile katılımcılığının sağlanması çalışmaların etkinliğini artırmaktadır. Katılımcılığın sağlanması ile yapılan planlar sahiplenilerek uygulanması sağlanacaktır. Anahtar Kelimeler : Strateji Kavramı, Stratejik Yönetim, Kamu, 5018 Sayılı Kanun.
Özet (Çeviri)
Nowadays environment has been changing rapidly with the effects of technological, economical and social developments and it is gradually hard to adapting. Changing environmental conditions make strategic management important to both private sector and public instutions. Catching the alteration and considering effects of organizations is important to organizations' future. The thesis is based on literature review and field research techniques. Strategic management structure institutions' future plans proactively and responds the needs of them. Making plans for future increase the management effectiveness and productivity according to both public and private sectors' managers. These plans are being prepared by the participant of executives, employees, subcontractors and all shareholders. These interactions enhance the effectiveness and ownership of their work