Eflatun ve Gazâlî'nin ahlâk anlayışlarının mukayesesi
The comparison of the moral conceptions of Plato and al-Ghazali
- Tez No: 459734
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamız bir giriş, üç bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır.“Eflatun ve Gazâlî'nin ahlâk anlayışlarının mukayesesi”adını verdiğim tez çalışmamda bu iki filozofun ahlâk hakkındaki görüşlerini ele alarak bu konuda aralarında var olan benzer ve farklı yönleri tezimin sınırları çerçevesinde ortaya koymaya çalıstım. Ele aldığım konunun daha iyi anlaşılması açısından nefsin ne olduğundan, kısımlarından ve bu kısımların faziletleriden bahsettim. Nefs; şehevî, gazabî ve aklî nefs olmak üzere üç kısma ayrılır. Şehevî nefsin fazileti iffet, gazabî nefsin fazileti cesaret ve aklî nefsin fazileti ise hikmettir. Bu üç nefsin bir parçası olup onların kemale ermelerine katkı sağlayan fazilet ise adalettir. Bu araştırmada aynı zamanda Gazali'deki nefs düşüncesinin dinî yönünü göstermeye ve Gazalî'nin bu düşüncesini, Kur'an ayetlerinin tefsirleri ile nasıl oluşturduğunu ifade etmeye çalıştım. Netice itibariyle her ne kadar müslüman bir düşünür olsa da, Gazali'nin ahlâk konusundaki görüşlerini ortaya koyarken diğer filozoflar'dan ve özellikle de Eflatun dan çokça etkilendiği açıkça anlaşılmaktadır. Nitekim Eflatun'da olduğu gibi nefsi üç kısma ayırması da bu etkilenmenin bir sonucudur.
Özet (Çeviri)
Our study consists of an introduction, three chapters and a conclusion. İn introduction. The title of this research is“the Comparison of the Moral Conceptions of Plato and al-Ghazali”. In this thesis, the study conducted aiming to show the similarities and the differences between those two philosophers's views. Objects to be studied are the definition of the concept of soul/self and three elements of it, namely the appetite, the spirited, the mind (nous), as well virtue can be counted in. The virtues related to these three souls are as follows: modesty is the virtue of the appetite. The courage is the one linked to the virtue of spirited, while the wisdom is the virtue of mind. In conclusion, justice is the highest virtue that contributes to these three elements and for reaching the maturity. This study is an attempt to show religious aspect of al-Ghazali's thought about the soul and how he interpreted the Quran verses to match it. Nevertheless, Plato's great impact on al-Ghazali is very clear. His division of the soul/self into three parts is somehow similar to Plato's. All in all, although al-Ghazali is a Muslim thinker, he was greatly influenced by other philosophers and especially Plato.