İnternet gazeteciliğinde nefret söylemi: Ensonhaber örneği
Hate speech in i̇nternet journalism: Ensonhaber
  1. Tez No: 459746
  2. Yazar: ŞAMİL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HALİSE KARAASLAN ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, Ensonhaber sitesi özelinde, İnternet gazeteciliğinde nefret söylemi ele alınmaktadır. İnternet gazetelerinin ziyaretçi sayısı odaklı habercilik anlayışı sebebiyle haberin spot başlığı ve haberin metni arasında ciddi bir uyumsuzluk söz konusudur. Bu noktada nefret söylemi içerikli spot başlıklar, okuyucunun haberin spotundan metin kısmına yönlendirilmesi adına işlevsel bir görev üstlenmektedir. Bu işlev, genel anlamda okuyucunun ideolojik motivasyonundan yararlanmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı da İnternet platformuna taşınan gazetelerin değişen teknolojik altyapılarının nefret söylemine etkisinin ve bunun arkasındaki ideolojik faktörlerin açığa çıkarılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda Birinci Bölüm'de nefret söyleminin tanımı, türleri, yayılma alanları ve hukuksal boyutu etraflıca incelenmiştir. Ikinci Bölüm'de İnternet gazeteciliğinin özgün yönleri, haber sitelerinin okuyucu artırma stratejileri, etik sorunlar ve İnternettw teknolojisinin insan yaşamına girmesi ile birlikte yaşadığı dönüşüm ele alınmıştır. Üçüncü Bölüm'de ise siyasal nefret söylemi, kadınlara yönelik nefret söylemi, yabancılara ve göçmenlere yönelik nefret söylemi, cinsel kimlik temelli nefret söylemi, inanç ve mezhep temelli nefret söylemi, engellilere ve çeşitli hastalıklara yönelik nefret söylemi başlıkları altında seçilen haber örnekleri eleştirel söylem çözümlemesi yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on hate speech in İnternet journalism within the framework of a daily news website, Ensonhaber. Because many news websites aim to increase their daily number of visitors, it is possible to encounter a remarkable inconsistency between the headline and content. In this respect, headlines containing hate speech bear a functional role in direct the readers who read the headline to the content, resulting from the ideological motivations. This thesis aims to reveal the impact of varying technological tools on the hate speech and ideological factors underlying it. To this aim, Section 1 elaborates on the definitions, types, dissemination and legal aspects of hate speech. Section 2 deals with the peculiar aspects of news websites, their strategies for increasing the number of readers and the transformation which the İnternet has gone through from its beginning. Section 3 analyses selected news items containing political hate speech, hate speech towards women, foreigners and immigrants, sexual hate speech, religious and sectarian hate speech, and hate speech towards the disabled and various diseases based on critical discourse analysis.