Customer satisfaction in distribution channels
Dağıtım kanallarında müşteri memnuniyeti
  1. Tez No: 45977
  2. Yazar: OLCAYTO YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERPİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dağıtım kanallarına geleneksel bakış açısı ekonomik teori perspektifinden gerçekleşmiştir. Fakat dağıtım kanallarının karmaşık yapısı, ekonomik teori haricinde bir yaklaşım ihtiyacı doğurmuş, ve böylece sosyolojik sistem yaklaşımı ortaya çıkmıştır. Organizasyon içi ilişkilerin davranışsal yönünü anlamak etkili kanal yönetimi ve başarı için önemlidir. Bu çalışma organizasyon içi değişkenleri ( güç, çatışma, işbirliği gibi..) ve bunların arasındaki korelasyonu incelemektedir. Türkiye beyaz eşya pazarında kanal ilişkilerini belirli bir dağıtım kanalında incelemek üzere bir araştırma tasarlanmış ve uygulanmıştır. Araştırmanın gerçekleştiği kanal pazarın üder markasını taşımaktadır. Türkiye beyaz eşya pazarı Gümrük Birliği arifesinde önemli bir dönemecin eşiğinde olup, uluslararası üreticiler pazarda varolan kanalları elde etme çabasına gireceklerdir. Bu araştırma aynı zamanda kana! üyelerinin bağımlılıklarını sorgulamaktadır. Müşteri tatmini kavramı dağıtım kanallarına uyarlanmış ve kanal üyesi memnuniyeti, diğer değişkenler ile beraber araştırılmıştır. Performans değişkeni kana! ilişkilerini etkileyen önemli bir faktör olarak görüldüğünden araştırmaya dahil edilmiştir. Sonuçlar performansın birçok değişkeni etkilediğini ve memnuniyet ile oldukça ilgili olduğunu ortaya koymuştur. İv
Özet (Çeviri)
Distribution channels have been traditionally viewed from the perspective of economic theory. However, the complexity of channels of distribution has led to the need of a conceptualisation other than the economic theory and this brought by“social systems approach”. Understanding of behavioural dimensions of interorganizational relations is critical for effective management and ultimate success. This study aims to focus on several interorganizational system variables (such as power, conflict and cooperation etc.) and correlations between them. A survey was designed and performed to study the channel relationships in a specific channel of distribution in Turkish white goods market. The channel subject to research carries the brand that dominates the market. Turkish white goods sector is at the edge of an important turn with the realisation of Customs Union where international manufacturers will seek to expand in the market by acquiring existing channels. This research also questions the dependency of the channel members. The concept of consumer satisfaction is applied to the channel where channel member satisfaction is investigated with other variables. Performance variable was included in the questionnaire since it was considered as an important factor affecting relationships. The results revealed that satisfaction is closely tied to the performance, where performance affects several variables. iii