İçmesuyu şebekelerinde hidrolik hesaplamalar ve proje kriterleri
  1. Tez No: 45978
  2. Yazar: SÜLEYMAN SERDAR IŞILDAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET içme suyu şebekeleri herhangibir beldenin içme suyu ihtiyacını karşılamak için inşaa edilmiş tesislerdir. Bundan dolayı bu tip şebekelerin çok dikkatli projelendirilmesi gerekir. Başarılı bir proje için, kriterler açıklanmalı ve dikkatli bir değerlendirme yapılmalıdır. Bu teşde içme suyu şebekelerinin mühendislik için önemli olan kısımları araştırıldı ve değerlendirildi, öncelikle şebekelerin tipleri hakkında genel bilgilendirme yapılarak şebeke elemanları tanıtıldı. Bu girişin arkasından su gereksinimi ve projelendirmeye esas olan debiler hakkında bilgi verilerek ölü nokta ve Hardy-Cross metodları tanıtılmıştır. Daha sonra hidrolik hesaplar ve proje kriterleri başlığı altında hidrolik esaslar, boyutlandırma kriterleri, hidrolik bağıntılar ve yangın suyu gereksinimi ile bilgiler verildi. Teşde son olarak Süleyman Demirel üniversitesinde Ankara yolunun sağ tarafında kalan ve en kısa sürede inşaa edilmesi düşünülen kısmın içme suyu şebekesi çözümü yapıldı. öncelikle, kriterlere ve İller Bankası talimatnamesine uygun bir şekilde ölü Noktalar metodu uygulanarak şebeke çözümü yapıldı. Daha sonra bu şebeke Hardy-Cross yöntemine göre çözülerek gerekli olan karşılaştırmalar ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Water network are build to provide the water of any city. Because of this reason plaining of these kind of networks must be planned very carefully. For a good project, all the criteries must be eiplained with a big carefull. In this thesis the important parts of the water networks for engineering were reseached and utilised. Initially the network members were introduced by presenting the type of the networks. After this eirtrence, water for project and required water were introduced and also dead point method and Hardy-Cross method were introduced under the capital of hydrolic accounts and project criteries. The hydrolic foundations dimension criteries hydrolic relations and required fire water were introduced. In this thesis, finally, the water network of the right side of Ankara road in the Süleyman Demirel Univercity that is thought to be finished quickly were solved. By using the Dead Point Method and by using“îller Bankası Talimatnamesi”the network was solved. After that by solving the network with Hardy-Cross method I compared these methods.