Atatürk Üniversitesi öğrencilerinin boş zaman tutumları ile boş zaman aktivitelerine katılımını engelleyen faktörlerin incelenmesi
The analysis of the leisure attitudes and the factors that constraint lei̇sure time participation of the students in Ataturk University
  1. Tez No: 459819
  2. Yazar: LEVENT ÖNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS ÖZTAŞYONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Atatürk Üniversitesinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin boş zaman aktivitelerine karşı tutumları ile boş zamanlarda yapılan aktivitelere engel olan faktörler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmanın evrenini Atatürk Üniversitesinde öğrenim gören lisans öğrencileri oluştururken; örneklem grubunu ise 11 farklı fakülteden rastgele yöntemle seçilmiş 409' u kadın, 341' i erkek olmak üzere toplam 750 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri elde etmek amacıyla; Ragheb ve Beard (1982) tarafından geliştirilen ve Akgül ve Gürbüz (2010) tarafından Türkçe geçerlik ve güvenirliği yapılan“Boş Zaman Tutum Ölçeği”ile Alexandris ve Carrol (1997) tarafından geliştirilen, Karaküçük ve Gürbüz (2007) Türkçe geçerlik ve güvenirliği yapılan ayrıca Gürbüz ve ark. (2012) tarafından revize edilen“Boş Zaman Engelleri Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 20.0 istatistik programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin normallik dağılımına uygunluğu test edilerek verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda parametrik testlerden Independent-Samples T-Testi ve One-Way ANOVA testleri uygulanmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiyi incelemek için ise Pearson Korelasyon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to examine the relationship between leisure attitudes and the factors that constraint leisure activities of the students studying at Ataturk University. The matter to be resolved before the study is to measure the ability of individuals with a high level of leisure attitude to overcome the factors that constraint the leisure activities. While undergraduate students studying at Ataturk University consisted the universe of the study, 409 females and 341 males 750 students in total, chosen randomly from 11 different faculties, consisted the sample group. Materials and methods: with the objective of obtaining data in the research, Leisure Attitude Scale (LAS) developed by Raghep and Beard (1982) and adapted into Turkish with validity and reliability by Akgül and Gürbüz (2010); Leisure Constraints Scale developed by Alexandris and Carol (1997) and adapted into Turkish with validity and reliability by Karaküçük and Gürbüz (2007), and revised by Gürbüz, Öncü, and Emir (2012) were used. SPSS 20.0 statistical software was used in evaluating the obtained data, and among parametric tests, Independent Sample T-test and one-Way ANOVA test were carried out. Pearson Correlation analysis was carried out to examine the relationship between scales.