2,4-D ve 4-CPA'nın drosophila melanogasterin FI-F2 ve F3 döllerinde yaşama, gelişme ve eşey oranına etkileri
- Tez No: 45982
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLA YANIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
5. ÖZET Bu çalışmada, hormon tabiatla herbisitlerden, 2,4-diklorofenoksiasetik asit (2,4-D)'in üç farklx derişimi (10,100 ve 300 ppm), 4-klorof enoksiasetik asit (4-CPA)'in dört farklı derişimi (10, 15, 20 ve 100 ppm) D. melanogaster' in ana kuşağında (Parents) ve Fi kuşağında uygulandı. Bu derişimlerin uygulanması, adı geçen bu kimyasalların besine katılarak yedirilmesi suretiyle yapıldı. Bu uygulamaların Fi, F2 ve F3 kuşaklarında pup olma süresi, pup evresi, çıkan ergin birey sayısı, bırakılan yumurta sayısı ve eşey oranı üzerine etkileri araştırıldı. Uygulanan 2,4-D'nin 300 ppm' lik derişimi Fi kuşağında pup olma süresini ve pup evresini uzattı ve ergin sayısını kontrole göre yaklaşık 1/3 oranında düşürdü. F3 kuşağında, en fazla yumurta sayısına sahip olmasıyla, 300 ppm' lik derişim diğer derişim gruplarından ve kontrolden farklılık gösterdi. 100 ppm' lik derişim ise Fi ve F2 kuşaklarında gerek pup olma süresini gerekse pup evresini etkilemedi. Buna karşın, F3 kuşağında pup evresini, kontrole göre kısalttı ve eşey oranını dişi eşey lehine değiştirdi.. Uygulanan 4-CPA'nın 100 ppm' lik derişimi Fi kuşağında yumurta sayısını artırdı ve pup olma süresini geciktirdi; Fa kuşağında yumurta ve ergin birey sayılarını artırırken, pup olma süresini kısalttı. Aynı şekilde 10 ve 20 ve ppm' lik derişimler de 100 ppm gibi F2 kuşağında pup olma süresini kısalttı. F3 kuşağında ise bütün derişimler, pup süresine etki bakımından kontrole göre farklılık göstermedi. Çıkan ergin sayıları bakımından 100 ppm' lik derişimin F2 kuşağı hariç, diğer derişim grupları hiç bir kuşakta kontrolden farklı bir etki göstermedi. F3 kuşağında ise 15 ppm' lik derişim en az sayıda yumurta bırakılmasına yol açarak diğer gruplardan ve kontrolden farklılık gösterdi. 4-CPA'nın hi'ç bir derişimi hiç bir kuşakta eşey oranını etkilemedi. u 42
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY In this work, the effect of three different concentrations (10, 100, and 300 ppm) of 2,4- diohlorophenoxyacetio aoid (2,4-D), and four different concentrations (10, 15, 20 and 100 ppm) of 4- chlorophenoxyacetic aoid (4-CPA) were applied on parent stock of D_- melanopaster. These concentrations were given in mixtures of daily diet of the insect. The effects of these applications on pupa formation period, length of pupa period, the number of adults, the number of eggs laid, and sex ratio in Fj., F2 and F3 generations of the species were investigated. Among different concentrations of 2,4-D applied 300 ppm oonoenration has lengthen the pupa period in Fj. and an addition reduced the number of mature flies by 33 % relative to the control. The effects of 300 ppm concentration was different from both the control and the other groups by having the highest eggs number in F3 generation. But 100 ppm concentration did not affect the length of pupa formation and pupa development in Fi and F2 generations, yet it has shortened pupa period in F3 generation and it has changed the sex ratio in favor of female flies. Among different concentrations of 4-CPA applied, 100 ppm oonoenration has increased the number of eggs laid and lengthen the pupa formation period in Fi generation; and increased both the number of eggs laid and the number of adults but reduced the pupa formation period in F2 generation relative to the control, Similarly, 10 and 20 ppm concetrations, as 100 ppm concentration did, shortened the length of pupa formation period in F2 generation. In F3 generation all concentrations of 4-CPA have been found to be not different from the control on their effects on the length of pupa period. In terms of the number of mature insects, none of the concentrations of 4-CPA affected the number of adults in any generations, except F2 generation of 43100 ppm concentration. In F3 generation, 15 ppm concentration has been found to be different both from the other groups and from the control in that it reduced the number of eggs laid. None of the concentrations of 4-CPÂ affected the sex ratio in any generations. 44