Farklı arazi kullanım planlaması yöntemlerinin Aksu Pamuk Üretme İstasyonu tarım arazilerinde karşılaştırılması
The Comparison of different land use planning methods on agricultural lands of Aksu Cotton Growing Station
- Tez No: 45989
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZ FARKLI ARAZI KULLANIM PLANLAMASI YÖNTEMLERİNİN AKSU PAMUK ÜRETME İSTASYONU TARIM ARAZİLERİNDE KARŞILAŞTIRILMASI Şeref KILIÇ Yüksek Lisans Tezi, Toprak Anabilim Dalı Ocak, 1995, 91 Sayfa Bu çalışmada Aksu Pamuk üretme İstasyonu arazileri, niteliksel bir sınıflama sistemi olan Arazi Yetenek Sınıflaması (AYS) ile niceliksel Mr sınıflama sistemi olan ve FAO arazi değerlendirme ilkeleri doğrultusunda geliştirilen ŞENOL Arazi Değerlendirme sistemine göre değerlendirilmiş ve ideal arazi kullanım planlamaları yapılmıştır. Araştırma sonucunda, karşılaştırılan bu iki sistemden ŞENOL Arazi Değerlendirme sisteminin, araştırma alanı için en uygun arazi değerlendirme sistemi olduğu bulunmuştur, örneğin, AYS'de I. sınıf olarak tesbit edilen ve her türlü kullanım için uygun olduğu saptanan Th4, lp4 ve Kp6 haritalama birimleri, ŞENOL sistemine göre değerlendirildiğâfeie sadece üç arazi kullanım türüne çok uygun, diğerlerine orta ve az uyjfon olduğu belirlenmiştir. Bu arazi kullanım türleri kârhlıklarıda yüksek olan narenciye, çilek ve pathcan-biber yetiştiriciliğidir. Ancak söz konusu sistemin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için sistem parametrelerisin daha detaylı tanımlanması ve aynca sisteme veri akışını sağlayan ekono«ik ve sosyal kriterlerin de sağlıklı olarak toplanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Arazi kullanımı, Niteliksel arazi değerlendirme, Niceliksel arazi değerlendirme, Potansiyel arazi kullanım planlaması. JÜRİ: YrdJDoç. Dr. Mustafa SARI Prof.Dr.Suat ŞENOL Doç.Dr.Turgut KöSEOGLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE COMPARISON OF DIFFERENT LAND USE PLANING METHODS ON AGRICULTURAL LANDS OF AKSU COTTON GROWING STATION Şeref KILIÇ M.S. in Soil Science Adviser: Asst.Prof.Dr.Mustafa SARI January, 1995, 91 pages In this study, Aksu Cotton Growing Station's lands were evaluated by using Land Capability Classification (LCC) system which is qualitative classification system and SENOL quantitative land evaluation which was developed according to FAO principles of the Framework for Land Evaluation. At the same time, potential land use plans of Aksu Cotton Growing Station's lands were made by using that two different system's principles. On the final of this study, it is shown that ŞENOL land evaluation system was more suitable than Land Capability Classification System for research area in this comparison. For example, despite the fact that Th4, Kp4 and Kp6 mapping units were classified as a first class in LCC system, and these mapping units were suitable for all Land Use Types (LUT), these mapping units were found to be most suitable for only three LUTs in SENOL land evaluation system. These are citrus fruits, strawberry and egg-plant-pepper. On the other hand some LUTs are classified as a less suitable class in ŞENOL land evaluation system for that mapping units. But the some parameters of SENOL land evaluation system must be develop more detailes for that using more capable and succesfuly. KEY WORDS: Land use, Qualitative land evaluation, Quantitative land evaluation, Potential land use planning. COMMÎTTE: Asst.Prof.Dr. Mustafa SARI Prof.Dr. Suat ŞENOL Assoc.Prof.Dr. Turgut KöSEO?LU ıı