Hipokampal sklerozlu olgularda preoperatif tetkikler ve spm (statistical parametric mapping) yöntemi ile pozitron emisyon tomografinin cerrahi odakla uyumunun değerlendirilmesi
Assessment of compliance with surgical focus of positron emission tomography with preoperative and SPM (statistical parametric mapping) methods in cases with hippocampal sclerosis
- Tez No: 460027
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BİLİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hipokampal skleroz dirençli temporal lob epilepsisinde en sık izlenen histopatolojik bulgudur. Hipokampal sklerozun izlendiği vakalarda etyolojide sıklıkla febril konvulziyon yer almaktadır. Hipokampal sklerozun saptanması cerrahi açısından iyi prognostik faktördür. Biz çalışmamızda retrospektif olarak ilaç tedavisine direçli temporal lob epilepsisi nedeniyle opere edilen, patoloji sonucu hipokampal sklerozla uyumlu 44 vakayı değerlendirdik. Çalışmamızda hipokampal sklerozda ortak etyolojiyi saptamak, preoperatif tetkiklerin birbirleri ve cerrahi odakla uyumunu değerlendirmeyi amaçladık. Bu amaçla iktal semiyoloji, interiktal, iktal ve postiktal EEG ile MR, MR Spekstroskopi ile PET değerlendirmeleri yapıldı. Varolan PET görüntüleri tekrardan SPM analiz yöntemiyle kantifiye edilerek bu yöntemin lokalizasyona olan katkısının değerlendirilmesi planlandı. Çalışmamızın sonucunda sırasıyla Kr MR ile SPM- PET cerrahi odakla en yüksek uyumu gösterdi. PET görüntüleri SPM yöntemi ile analiz edildiğinde cerrahi odağı saptama başarısı artmaktaydı. Cerrahi sonrası nöbetsizlik Engel sınıflamasına göre yapıldı. 6. ayda olguların % 85'i, 1. yılda % 83'ü, 2. yılda % 79'u Engel Sınıf 1 olarak izlendi. Sonuç olarak cerrahi odağın iyi belirlenebilmesi için preoperatif tetkikler multidisipliner yaklaşımla bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Hipokampal skleroza bağlı TLE olgularında cerrahi odağın doğru belirlenmesiyle nöbet kontrolü iyi bir şekilde sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The most common histopathological finding on temporal lobe epilepsy is hippocampal sclerosis and the etiology of hippocampal sclerosis is frequently FC. Hippocampal sclerosis is surgically good prognostic factor. This study is retrospective and formed by 44 drug-resistant TLE cases which operated and their pathology results show hippocampal sclerosis. In this study, our goal is to evaluate common etiological factors associated HS, the correlation among each preoperative test and surgical zone. From this perspective we perform ictal semiology, interictal, ictal, postictal EEG and MR, MR spectroscopy and PET evaluations. We quantify all of the PET screening with SPM analysis method and try to find the benefits of this method to localization value. In result, respectively Cr-MR and SPM-PET shows highest consistency by surgical site. PET screening analysed by SPM method shows better success on stating the surgical site. Post-surgical outcome classified by Engel's classsification. 85% of the cases on 6. month, 83% of first year, 79% of second year diagnosed as Engel class I. Consequently for the better determination of surgical site one must evaluate preoperative diagnostic methods by multidisciplinary approach as whole. TLE caused by hippocampal sclerosis could control effectively by proper determination of surgical area.