2010-2015 yılları arasında küratif radyoterapi alan hastalarımızda radyoterapi akut yan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of akut side effects on the patients who took cürative radiotherapy treatment between 2010 and 2015 years
- Tez No: 460048
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDA ERDİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada, küratif radyoterapi alan hastalarda, radyoterapiye bağlı gelişen erken yan etkilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: 2010-2015 yılları arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Bölümünde küratif radyoterapi veya kemoradyoterapi tedavi edilen toplam 503 hastaya ait veriler geriye dönük olarak analiz edilmiştir. Yan etkiler, RTOG (Radiation Theraphy Oncology Group) yan etki değerlendirme kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Bulgular ve Tartışma: Tüm hastalar için; erken yan etkiler hastaların %99'unda gözlenirken, grade 1-2 yan etkiler %85, grade 3-4 yan etki %14 olarak tespit edilmiştir. Yan etkilerin ortalama görülme zamanı 1.8±0.04 hafta olduğu gözlenmiştir. Tedavi sırasında kilo kaybı %12, performans bozulması %25, tedavi sırasında eksitus %2, tedaviyi planlandığı gibi tamamlayamama %3, tedaviye ara verilmesi %26 hastada gözlenirken tedaviye ara verilme nedeni %72 hastada hematolojik nedenler olmuştur. RT alanına göre; hematolojik yan etkilerden WBC yan etkisinin görülme oranı bölgelere göre farklılık göstermiştir (p60 Gy ve üzeri RT dozu uygulanan hastalarda daha fazla rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to evaluate early side effects due to radiotherapy in patients who received curative radiotherapy. Materials and Method: The data for a total of 503 patients treated with curative radiotherapy or chemoradiotherapy at the Department of Radiation Oncology at Cumhuriyet University Medical Faculty between 2012 and 2015 were retrospectively analyzed. Side effects were assessed according to RTOG (Radiation Therapy Oncology Group) side-effect assessment criteria. Results and Discussion: For all patients, early side effects were observed in 99% of patients, grade 1-2 side effects were 85%, grade 3-4 side effects were 14%. The mean time of adverse events was 1.8 ± 0.04 weeks. During the treatment, weight loss was 12%, performance deterioration was 25%, death during treatment was 2%, treatment was not completed as planned 3%, treatment interruption was 26%. Treatment interruption was due to hematologic reasons in %72. The incidence of WBC side effects from hematologic side effects varied according to the radiotherapy regions (p60 Gy and more.