Endometrioid over kanserinin prognozu ile berrak hücreli over kanserinin prognozunun karşılaştırılması
- Tez No: 471666
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUTLU MEYDANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç:Endometrioid over kanseri (EnOK) olgularının prognozu ileberrak hücreli over kanseri (BHOK) olgularının prognozunu karşılaştırmak Materyal ve Metod: Retrospektif olarak olan bu çalışmaya, Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Kliniği'nde opere edilmiş, nihai patoloji sonucunda endometrioid over kanseri ve berrak hücreli over kanseri tanısı almış, takiplerini hastanemizde devam ettirmiş 78 hasta (46 endometrioid over kanseri, 32 berrak hücreli over kanseri)dâhil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş, parite, menopoz durumu,başvuru şikayetleri,başvurudaki asit varlığı, başvurudaki tümör çapı, başvurudaki serumCA 125 düzeyleri, lenfovaskuler alan invazyonu durumu, metastatik lenf nodu varlığı, postoperatif komplikasyonlar,adjuvan tedavi, nüks durumu, nüks sonrası tedavi bilgileri, mortalite değerlendirmesi ile sağ kalım analizi yapılmıştır ve sağ kalım süreleri değerlendirilerek iki grup arasında prognoz karşılaştırılmıştır. Evreleme; FIGO 2014 evreleme sistemine göre yapıldı. Hastalıksız sağkalım (DFS) ve genel sağkalım (OS) analizleri için Kaplan-Meier yaşam analizi metodu ve Cox regression testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:To compare the prognosis of endometrioid ovarian cancer cases versus the prognosis of clear cell ovarian cancer cases MATERIAL AND METHOD:This retrospective study was carried out in Ankara Zekai Tahir Burak Women's Health Training and Research Hospital was performed in Gynecology and Oncology Clinic and 78 patients (46 endometrioid ovarian cancer and 32 clear cell ovarian cancer) who had endometrioid ovarian cancer and clear cell ovarian cancer diagnosed as end result of pathology and who had follow-up in our hospital were included.Age, parity, menopausal status, complaints of admission, presence of ascites, tumor diameter at admission, serum 125 levels at admission, lymphovascular invasion status, presence of metastatic lymph nodes, postoperative complications, adjuvant treatment, relapse status, evaluation of mortality and analysis of survival and duration of survival of the patients included in this study were recorded. And the survival times were evaluated and the prognosis was compared between the two groups.Staging; It was made according to FIGO 2014 staging system.Using Kaplan-Meier and Cox regression tests, disease-free survival and overall survival analyzes were performed.