Acil serviste New York Heart Association klinik kalp yetersizliği sınıflaması ve Pro-BNP değerinin odaklanmış akciğer ultrasonundaki 'B Çizgileri' sayısı ile uyumu: İleriye dönük, kesitsel çalışma
Correlation between new york heart association (NYHA) functional classification and PRO-BNP levels with number of B-lines on bedside lung ultrasound in emergency department: Prospective, cross-sectional study
- Tez No: 460073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamızda acil serviste New York Heart Association (NYHA) klinik kalp yetersizliği sınıflaması ve Pro-BNP değerinin odaklanmış akciğer ultrasonundaki“B çizgileri”sayısı ile uyumunun incelenmesini amaçladık. Nisan 2015 – Temmuz 2016 tarihleri arasında nefes darlığı yakınmasıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne başvuran, kalp yetersizliği tanılı 18 yaş ve üstü hastalar ileriye dönük olarak alındı. Çalışma gücünün 0.95 olması için gerekli gönüllü sayısı 138 olarak belirlendi. B çizgi sayıları 4C konveks almaç kullanılarak tedaviye başlamadan önce ölçülerek“BLUE Protokolü”nde belirtilen BLUE noktalarına göre“sağ üst”,“sağ alt”,“sağ yan”,“sağ arka”,“sol üst”,“sol alt”,“sol yan”ve“sol arka”şeklinde kaydedildi. Klinik kalp yetersizliği sınıflamaları NYHA sınıflaması uygulanarak hesaplandı, Pro-BNP ölçümleri hastane acil biyokimya laboratuvarında çalışıldı. Çalışmaya alınan hastaların 92'si erkek (% 64.3), 51'i kadındı (% 35.7).
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to determine the correlation between New York Heart Association (NYHA) Functional Classification and pro-BNP levels with number of B-lines on bedside lung ultrasound. This study has a prospective and cross-sectional design. We studied patients from April 2015 to July 2016 in Eskisehir Osmangazi University Emergency Department. Patients older than 17 yo with shortness of breath and heart failure diagnosis in past medical history were included. Younger than 18 yo, pregnants and patients unwilling to give a consent were excluded. Power analysis was 0.95 for 138 patients. Ultrasonographic application of patients was performed after the physical exam and before starting treatment. All ultrasound applications performed by emergency physicians using Vivid E machine and 4C convex probe. As defined by BLUE protocol 8 views were recorded. Total of 143 patients were included. 92 of them (64.3%) were male and 51 (35.7%) were female.