Normal ve gestasyonel diyabetli gebelerde yaşam kalitesi ve egzersiz farkındalığının araştırılması
Was aimed that to investigate of quality of life and understanding of exercise benefits in gestational and normal pregnant women
- Tez No: 460109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL BABAYİĞİT İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma normal ve gestasyonel diyabetli gebelerde yaşam kalitesi ve egzersiz farkında lığının araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 28'i gestasyonel diyabetli gebe olmak üzere toplam 261 gebe gönüllü olarak katılmıştır. Gebelere öncelikle tanıtıcı özelliklerini belirlemek için gebe tanıtım formu, sağlıkla ilişkili yaşam kalitesinin değerlendirmek için SF 36 Yaşam kalitesi ölçeği, egzersiz farkındalığını belirlemek içinse egzersiz yarar ve engel ölçeği kullanılmıştır. Ölçümlerden elde edilen verilerin analizi için SPSS 16 paket programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin standart sapma, aritmetik ortalama, frekans ve yüzde değerleri hesaplanmıştır. Değişkenlerde gestasyonel diyabetli ve sağlıklı gebeleri karşılaştırmak için independent (bağımsız) t testi, gebelik dönemlerindeki farklara bakılması için ise One –Way ANOVA (Tek yönlü ANOVA) testi uygulanmıştır. P değerinin 0,05'ten küçük olması durumunda fark anlamlı kabul edilmiştir. Engel-yarar ölçeğinin alt boyutlarına baktığımızda gestasyonel diyabetli gebe ile sağlıklı gebelerin engel ölçek puan ortalamasında istatistiksel olarak fark bulunmazken, egzersiz yarar ölçeğinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Gestasyonel diyabetli gebeler ile normal gebelerin SF-36 yaşam kalitesi ölçeği toplam skoru ve yaşama gücü (t=-2.55), sosyal fonksiyon (t=-4.65) ve duygusal fonksiyon (t=-4.75) ve (t=-3.43) alt boyutları değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Gebelik dönemlerine (Trimester) göre egzersiz yarar alt boyutları değerlendirildiğinde, 1,2. ve 3. trimesterler arasında istatistiksel olarak anlamlı farka rastlanmıştır. Yaşam kalitesi ölçeği alt boyutlarında ise fiziksel fonksiyon, fiziksel rol, vücut ağrısı, yaşama gücü, sosyal fonksiyon, mental (zihinsel) sağlık ve fiziksel sağlık arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklara rastlandı. Bununla birlikte SF-36 yaşam kalitesi ölçeği toplam skorunda ise yine anlamlı bir farka rastlanırken, diğer değişkenlerde istatistiksel olarak anlamlı farka rastlanmamıştır. Gebelerin, gebelik dönemleri ile yaşam kaliteleri karşılaştırıldığında;1.trimester (56,85± 21,13), 2.trimester (45,26±20,34) ve 3.trimester (34,04±16,94) arasında yaşam kalitelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklar saptanmıştır. Gebelik dönemi ilerledikce yaşam kalitesinin olumsuz yönde etkilendiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak; normal ve gestasyonel diyabetli gebelerin egzersizin yararlarına inandıkları Yaşam kalitelerine bakıldığında ise gestasyonel diyabetli gebelerin normal gebelere oranla, yaşam kalitelerinin daha düşük olduğu ve ilerleyen gebelik dönemlerinde yaşam kalitelerinin daha da olumsuz yönde etkilendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed that to investigate of quality of life and understanding of exercise benefits in gestational and normal pregnant women. Totally 261 pregnant women as 28 of them has gestational diabetes were participated voluntarily to this study. A knowledge questionnaire to obtain demographic data of pregnant women and Sf-36 quality of life inventory was used to assess life of quality while exercise benefits and barriers questionnaire was applying for identifying awareness of exercise. A SPSS 16.0 statisctical pocket was used to assess the measurements. All data's arithmetic means, standard deviations, frequency and percent values were calculated. The independent t test was used to analyze the differences between variables of gestational and normal diabetes. One Way ANOVA test was used to comparing trimesters of all pregnant women.