Adölesan gebeliklerin retrospektif değerlendirilmesi
- Tez No: 460130
- Danışmanlar: DOÇ. DENİZ ÖZTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Adolesan dönemi erişkin yaş dönemine geçişin meydana geldiği dönemdir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 10-19 yaş arası olarak tanımlanmaktadır. Adolesan gebelikler artmış obstetrik ve perinatal advers olay gelişme riski nedeniyle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde önemli bir sağlık sorunudur. Bu çalışmamızda hastanemizde izlenen adölesan ve adölesan olmayan gebelerin obstetrik ve neonatal sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 2011-2014 yılları arasında Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran, 20 hafta üzerindeki gebeler çalışmaya alındı. Olgu grubu olarak 14-18 yaş arasındaki gebeler, kontrol grubu olarak da dönemde doğum yapan 24-28 yaş arasındaki gebeler seçildi, kayıtlar retrospektif olarak incelendi. Gebelerin demografik özellikleri (yaş, eşiyle resmi nikah varlığı, akrabalık bağı, eğitim düzeyi), obstetrik sonuçları (doğumda gestasyonel yaş, doğum şekli, doğum kilosu, 1. ve 5. dakika Apgar skorları, anemi varlığı) ve obstetrik komplikasyonlar (preeklampsi, preterm doğum, intaruterin gelişme geriliği, oligohidramniyöz, gestasyonel diyabet, makrozomi, fetal distres) değerlendirilmeye alındı. Elde edilen sonuçlarda p değeri 0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Adolescence is the period known as transition to maturity and the ages between 10 and 19 which is that is described by World Health Organization. Adolescent pregnancy is an important health problem in developing and developed countries with increased risk of obstetric and perinatal adverse events. In this study, it was aimed to compare obstetric and neonatal outcomes of adolescent and non-adolescent pregnancies in our hospital. Material and methods: Pregnat women admitted to Tepecik Training and Research Hospital Department of Obstetrics and Gynecology between the years 2011-2014 over 20 weeks gestational age were recruited into study. Case group was consisted of pregnants aged between 14 and 18, control group was consisted of pregnants aged between 24 and 28. Medical records were evaluated retrospectively. Demographic features of pregnants (age, having a civil marriage, kinship with the spouse, education level), obstetric outcomes (gestational age at delivery, type of delivery, birth weight, Apgar scores at 1st and 5th minutes, presence of anemia) and obstetrics complications (preeclampsia, preterm devivery, intrauterine growth restriction, oligohydramnios, gestational diabetes, macrosomia, fetal distress) were evaluated. Statistical significance was described as p value0,05).