Kardiyopulmoner resüsitasyon etkinliğinin değerlendirilmesi: Metronom ve otomatik gerçek zamanlı geri bildirim cihazının karşılaştırılması
Evaluation of cardiopulmonary resuscitation effectiveness: Comparison of metronome and automatic real-time feedback device
- Tez No: 931181
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÖZHASENEKLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) esnasında görsel ve işitsel cihazlar kullanılarak hem kardiyak arrest olgularının yönetiminde hem de sağlık personelinin eğitiminde kaliteli KPR yapılmasında bu cihazların etkinliklerini karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmamız; ulusal, tek merkezli, prospektif, kontrollü, deneysel manken çalışmasıdır. Çalışma merkezi, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği olup; çalışmaya Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencileri dahil edildi. Çalışmaya, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Etik Kurulu onayı alındıktan sonra başlandı. 101 katılımcı çalışmaya dahil edildi. Birinci aşamada; katılımcılardan yetişkin uyumlu maket üzerinde görsel geri bildirim cihazını görerek 2 dakika kesintisiz göğüs basısı yapmaları istendi. Ekrandaki ölçüm değerlerine göre hız, bası derinliği ve geri dolum hızını kendilerinin ayarlamaları istendi. Birinci aşamadan 1 hafta sonra yapılan ikinci aşamada; katılımcılardan geri bildirim cihazı görülmeden, dakikadaki hızı 110 atıma ayarlanan metronom eşliğinde 2 dakika kesintisiz göğüs basısı yapmaları istendi. Geri bildirim cihazı ve metronom eşliğinde yapılan müdahalelerin dakikadaki bası sayısı, bası derinliği ve geri dolum hızı değerleri ölçüldü. Ölçümler geri bildirim cihazı ile gerçekleştirildi. Her iki aşama sonrasında katılımcılardan Likert Ölçeğinde aşamaları değerlendirmeleri istendi. Ayrıca iki aşama arasında uygulanabilirlik, etkinlik ve kolaylık açısından değerlendirilmeleri istendi. Bulgular: Geri bildirim cihazı ile ortalama dakikadaki bası sayısı 107 bası/dk ve metronom ile 109 bası/dk olarak bulundu, yapılan ölçümler istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi (p:0,008), fakat klinik olarak anlamlı fark bulunmadı. Geri bildirim cihazı ile ortalama bası derinliği 5,4 cm ve metronom ile ortalama 5,2 cm olarak bulundu, yapılan ölçümler istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi (p:0,017), fakat klinik olarak anlamlı fark bulunmadı. Geri bildirim cihazı ile ortalama geri dolum hızı 330 mm/sn ve metronom ile ortalama geri dolum hızı 333 mm/sn olarak bulundu, yapılan ölçümler istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p:0,939). Her ne kadar bası derinliğinde görsel geri bildirim cihazının daha etkin olduğu görülse de metronom eşliğinde yapılan KPR'deki dakikadaki bası sayısı (geri bildirim cihazında 79-138 bası/dk, metronomda 91-118 bası/dk), bası derinliği (geri bildirim cihazında 4,1-7,8 cm, metronomda 4,1-6,5 cm) ve geri dolum hızlarının (geri bildirim cihazında 82-532 mm/sn, metronomda 239-470 mm/sn) daha dar bir aralıkta dağılım gösterdiği bulundu. Metronom eşliğinde yapılan KPR'nin hem etkinlik hem kolaylık hem de uygulanabilirlik açısından daha yüksek oranlarla (geri bildirim cihazı için %63,4 ve metronom için %72,3) tercih edildiğini saptandı. Geri bildirim cihazı eşliğinde yapılan KPR'de bası sayısı ile bası derinliği arasında anlamlı negatif korelasyon bulundu. Yine geri bildirim cihazı ile yapılan KPR'de bası derinliği ile geri dolum hızı arasında anlamlı pozitif korelasyon bulundu. Metronom eşliğinde yapılan KPR'de bası derinliği ile geri dolum hızı arasında anlamlı pozitif korelasyon bulundu. Sonuç: Kardiyopulmoner resüsitasyonun etkin ve kaliteli olması, tıp alanında çokça üzerinde durulan ve buna yönelik araştırmaların sürekli olarak devam ettiği bir konudur. Çalışmamızdaki bulgulardan yola çıkarak hem metronom hem de görsel geri bildirim cihazı eşliğinde yapılan KPR'de hesaplanan değerler, önerilen değer aralıklarındadır. Metronom ile yapılan KPR'deki parametreler daha dar bir aralıkta dağılım gösterdiği için metronomun daha etkin KPR'ye olanak tanıdığı, uygulayıcılar açısından metronom daha etkili ve daha konforlu bulunduğu, görsel geri bildirim cihazına ulaşmanın kolay olmaması ve buna karşılık metronom uygulaması edinmenin kolaylığı sebebiyle KPR esnasında metronom kullanılmasının daha uygun olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the effectiveness of visual and auditory devices in performing quality CPR during cardiopulmonary resuscitation (CPR), both in the management of cardiac arrest cases and in the training of healthcare personnel. Materials and Methods: Our study is a national, single-center, prospective, controlled, experimental manikin study. The study center is Ankara Bilkent City Hospital Emergency Medicine Clinic; Ankara Yıldırım Beyazıt University Faculty of Medicine senior students were included in the study. The study was started after the approval of Ankara Yıldırım Beyazıt University Health Sciences Ethics Committee. 101 participants were included in the study. In the first stage; participants were asked to perform chest compressions continuously for 2 minutes on an adult-compatible manikin while seeing the visual feedback device. They were asked to adjust the speed, compression depth and refill rate themselves according to the measurement values on the screen. In the second stage, which was carried out 1 week after the first stage; participants were asked to perform chest compressions continuously for 2 minutes without seeing the feedback device, accompanied by a metronome whose speed was set to 110 beats per minute. The compressions per minute, compression depth and refill rate values of the interventions performed with the feedback device and metronome were measured. The measurements were made with the feedback device. After both stages, participants were asked to evaluate the stages on the Likert Scale. They were also asked to choose between the two stages in terms of applicability, effectiveness and convenience. Results: The average compressions per minute with the feedback device were found to be 107 compressions/min and 109 compressions/min with the metronome, the measurements were considered statistically significant (p:0.008), but no clinically significant difference was found. The average compression depth with the feedback device was found to be 5.4 cm and 5.2 cm with the metronome, the measurements were considered statistically significant (p:0.017), but no clinically significant difference was found. The average refill speed with the feedback device was found to be 330 mm/s and the average refill speed with the metronome was found to be 333 mm/s, the measurements were not found statistically significant (p:0.939). Although the visual feedback device was found to be more effective in terms of compression depth, the number of compressions per minute (79-138 compressions/min in the feedback device, 91-118 compressions/min in the metronome), compression depth (4.1-7.8 cm in the feedback device, 4.1-6.5 cm in the metronome) and refill rates (82-532 mm/sec in the feedback device, 239-470 mm/sec in the metronome) in CPR performed with a metronome were found to have a narrower distribution. It was found that CPR performed with a metronome was preferred with higher rates (63.4% for the feedback device and 72.3% for the metronome) in terms of both effectiveness, convenience and applicability. A significant negative correlation was found between the number of compressions and compression depth in CPR performed with a feedback device. Again, a significant positive correlation was found between compression depth and refill rate in CPR performed with a feedback device. A significant positive correlation was found between compression depth and refill rate in metronome-guided CPR. Conclusion: The effectiveness and quality of cardiopulmonary resuscitation is a subject that is frequently emphasized in the medical field and research on this subject is constantly ongoing. Based on the findings in our study, the values calculated in CPR performed with both a metronome and a visual feedback device are within the recommended value ranges. It was concluded that the metronome allows for more effective CPR since the parameters in CPR performed with a metronome are distributed in a narrower range, the metronome is found to be more effective and more comfortable for practitioners, and the use of a metronome during CPR may be more appropriate due to the difficulty of accessing a visual feedback device and the ease of obtaining a metronome application.