Bilateral sakral erektör spina plan bloğunun hemoroidektomi sonrası ağrı yönetimindeki etkinliği: Prospektif randomize kontrollü çalışma
Effectiveness of bilateral sacral erector spina plan block in pain management after hemoroidectomy: A prospective randomized controlled study
  1. Tez No: 799074
  2. Yazar: MAZLUM ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA SAYHAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hemoroidektomi sonrası hastalar orta ile şiddetli arasında değişen oranda ağrı tariflemektedirler. Ağrının postoperatif dönemde kontrolü ile beraber sistemler üzerinde olumsuz etkileri önlenerek hastaların hayat kalitesinin arttırılması sağlanmaktadır. Son zamanlarda multimodal analjezide uygulanma sıklığı artan interfasyal plan bloklardan biri olan sakral erektör spina plan bloğunun (ESPB) anorektal bölge cerrahilerinde postoperatif dönemde etkin bir analjezi sağladığı belirtilmiştir. Bu çalışmada hemoroid cerrahisi olan hastalarda postoperatif ağrı yönetiminde sakral erektör spina plan bloğunun etkin olup olmadığı amaçlanmıştır. Materyal ve Metod Etik kurul onayı alındıktan sonra, elektif hemoroid cerrahisi geçirecek, spinal anestezi uygulanan, ASA I-II, 18-60 yaş arası toplam 60 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Gruplar; kontrol grubu (grup K, n=30) ve sakral erektör spina plan bloğu (grup S, n=30) olarak belirlendi. Tüm gruplara saddle spinal blok yapıldı. Grup S' ye cerrahi sonrası %0,25'lik 40 ml izobarik bupivakain ile bilateral iki seviye sakral erektör spina plan bloğu uygulandı ve grup K' ya cerrahi sonrası blok uygulanmadı. Hastaların demografik verileri, operasyon süreleri, postoperatif 2., 4., 6., 12., 18. ve 24. saat VAS skoru, opioid tüketimi, ilk analjezi ihtiyaç zamanı, kurtarma analjezi gereksinim sayısı, mobilizasyon zamanı, hasta ve cerrah memnuniyeti ve komplikasyonları kaydedildi. Çalışılan değerler, gruplar arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular Grup S'de postoperatif 2., 4., 6. ve 12.saat VAS skoru ve opioid tüketimi grup K' dan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu. Grup S' de ilk analjezi ihtiyaç zamanı grup K' dan istatistiksel olarak anlamlı derecede uzun bulundu. Grup K' da kurtarma analjezi gereksinim sayısı grup S' den istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Grup S' de hem hasta hem de cerrah memnuniyeti grup K' dan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Çalışılan diğer parametrelerin tümünde blok uygulanan ve uygulanmayan gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi. Sonuç Hemoroidektomi cerrahisi sonrası uygulanan bilateral iki seviye sakral ESPB' nin postoperatif ağrı yönetimi için etkin olduğu, opioid tüketimini azalttığı ve anorektal bölge cerrahisi geçirecek hastalarda etkin bir analjezi yöntemi olabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Patients describe moderate to severe pain after hemorrhoidectomy. With pain control in the postoperative period, the negative effects on the systems are prevented, and the patients' quality of life is improved. It has been reported that the sacral Erector Spinae Plane Block (ESPB), which is one of the interfacial plane blocks with increasing frequency of application in multimodal analgesia, provides effective analgesia in the postoperative period in anorectal surgery. This study aimed to determine whether the sacral ESPB effectively controls postoperative pain in patients with hemorrhoid surgery. Materials and Methods After ethics committee approval, a total of 60 patients aged between 18 to 60 years, ASA I-II, undergoing elective hemorrhoid surgery and spinal anesthesia, were included in the study. The patients were randomly divided into two groups. The groups were determined as the control group (group K, n=30) and sacral erector spinae plane block (group S, n=30). A spinal saddle block is applied to all groups. Group S underwent a bilateral two-level sacral erector spinae plane block with 40 ml of 0.25% isobaric bupivacaine, while group K did not undergo this postoperative block. Demographic data, duration of the operations, postoperative 2nd, 4th, 6th, 12th, 18th, and 24th-hour VAS scores, time of first analgesia requirement, opioid consumption, number of rescue analgesia requirements, mobilization times, patient and surgeon satisfaction, and complications were recorded. The recorded observations were compared statistically between the groups. Results Postoperative 2nd, 4th, 6th, and 12th-hour VAS scores and opioid consumption were found to be statistically significantly lower in group S than in group K. The first analgesia requirement time in group S was found to be statistically significantly longer than in group K. The number of rescue analgesia requirements was found to be statistically significantly higher in group K than in group S. Both patient and surgeon satisfaction was statistically significantly higher in group S than in group K. No statistically significant difference was found between the groups with and without the block in all of the other parameters examined. Conclusions We believe that bilateral two-level sacral ESPB treatment after haemorrhoidectomy surgery can effectively be used to control postoperative pain, reduce opioid consumption and be an effective analgesic method in patients undergoing anorectal surgery.