Plateletten zengin plazmanın rat modelinde peyronie hastalığı üzerine etkisi
The effect of platelet rich plasma on peyronie's disease in rat model
  1. Tez No: 460223
  2. Yazar: MEHMET GÖKHAN ÇULHA
  3. Danışmanlar: DR. ERKAN ERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amaç: Peyronie hastalığı (PH), penisin tunika albugineasını içeren lokalize bir bağ dokusu hastalığıdır. Cerrahi düzeltme altın standart tedavi olarak bilinirken, etkili ve daha az invaziv bir tedavi arayışı sürmektedir. Bu çalışmanın amacı; rat modelinde PH'niın tedavisinde intratunikal plateletten zengin plazma (PRP) enjeksiyonunun etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Yirmi erkek Sprague-Dawley sıçan (300-350 g) dört gruba ayrıldı: Sham, PD, PD + PRP ve PRP. Tüm sıçanlara, 0,1 ml %0,9 NaCl (sham) veya 0,5 μg transforming growth factor (TGF) -β1 tuinka albuginea içine enjekte edildi. PD + PRP grubu ve PRP grubu, 15. günde (tedavi) veya ilk işlem gününde (PRP etkisi) 0,1 ml PRP enjekte edilerek takip edildi. TGF-β1 enjeksiyonunu takiben kırk beş gün sonra, ratlara patolojik inceleme yapıldı. Doku fibroz derecesi (Hematoksilen ve Eozin boyama), kollajen / düz kas oranı (Masson Trichrome boyama) ve tip III / tip I kollajen oranı (Picro-sirius kırmızı boyama) histolojik olarak değerlendirildi. İstatistiksel analiz, Kruskal-Wallis ve Chi-Square ve bunu takiben post-hoc karşılaştırmalar için Mann-Whitney U testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Peyronie's disease (PD) is a localized connective tissue disorder that involves the tunica albuginea (TA) of the penis. While surgical correction remains the gold standard, the search for an effective and less invasive therapy continues. The objective of this study was to evaluate the effects of intratunical injection of platelet rich plasma (PRP) for the treatment of PD in a rat model. Material and Method: Twenty male Sprague–Dawley rats (300–350 g) were randomly divided into four groups: sham, PD, PD + PRP and PRP. All rats underwent penile injections into the TA with 0.1 ml vehicle (sham) or 0.5 g transforming growth factor (TGF)-β1. The PD + PRP groups received intratunical injections with 0.1 ml PRP on day 15 (treatment) or day 0 (PRP effect). Forty-five days following TGF-β1 injection, rats underwent pathological examination. Tissues were evaluated histologically for fibrosis grade (Haematoxylin & Eosin staining), collagen / smooth muscle ratio (Masson Trichrome staining) and type III / type I collagen ration (Picro-sirius red staining). Statistical analysis was performed by Kruskal-Wallis and Chi-Square followed by the Mann-Whitney U test for post hoc comparisons.