Bipolar bozukluk manik-depresif-ötimik dönemlerde serum çözünebilir ürokinaz-tip plazminojen aktivatör reseptör (supar) düzeyleri
Serum soluble uroki̇nase plasminogen activator receptor (supar) levels in manic–depresive-euthymic episodes of bipolar disorder
  1. Tez No: 460227
  2. Yazar: PELİN ÜNALAN ÖZPERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN KARAMUSTAFALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Son yıllarda Bipolar Bozukluk(BB) etiyolojisinde inflamatuar süreçlerin rolüne ait veriler giderek artmakta olup bu iki durum arasındaki sebep sonuç ilişkisi hakkındaki bilgilerimiz henüz yeterli değildir. İnflamasyon ve doku yenilenmesi sürecini yansıtan moleküllerden birisi olan serum çözünebilir ürokinaz-tip plazminojen aktivatör reseptör (suPAR) düzeylerinin Bipolar Bozuklukta da değişmiş olabileceği düşünülebilir. Bu çalışmada, Bipolar Bozukluk tanısı almış manik-depresif-ötimik dönemlerde suPAR düzeylerinin sağlıklı bireyler ile karşılaştırılması ve suPAR düzeylerinin inflamasyon belirteçleri(C-Reaktif Protein, Sedimentasyon, Lökosit v.s.) ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Ağustos 2015 ile Ağustos 2016 tarihleri arasında hastanemiz psikiyatri kliniklerinde yatırılarak ve ayaktan tedavi gören, içerme ve dışlama ölçütlerini karşılayan, DSM-5 tanı ölçütlerine göre Bipolar Bozukluk-1; manik dönem tanılı 44, depresif dönem tanılı 35, ötimik dönem tanılı 42 erkek hasta rastgele seçim yöntemiyle çalışmaya alınmıştır. Sağlıklı bireylerden sigara kullanma kriteri ve yaşı eşleştirilmiş 41 gönüllü kişi çalışmaya kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. Hastalar Young Mani Derecelendirme Ölçeği(YMDÖ) ve Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği(HMDÖ) ile değerlendirilmiştir. Ötimik dönem için en az 8 hafta boyunca YMDÖ≤8, HMDÖ
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In recent years, the role of inflammatory processes in the etiology of Bipolar Disorder (BD) has been increasing, and our knowledge about the causal relationship between these two conditions is not yet sufficient. Serum soluble urokinase-type plasminogen activator receptor (suPAR) levels, one of the molecules that reflect inflammation and tissue regeneration processes, may also be altered in bipolar disorder. In this study, it was aimed to compare the levels of suPAR in the manic-depressive-euthymic period with bipolar disorder with healthy individuals and to investigate the relationship of suPAR levels with inflammation markers (C-Reactive Protein, Sedimentation, Leukocyte etc.). METHODS: Forty-four patients with Bipolar Disorder-1 manic episode, 35 patients with depressive episode and 42 patients with euthymic episode diagnosed according to DSM-5 diagnostic criteria were included in this study. These patients were randomly selected among inpatient or outpatient clinics and met the inclusion and exclusion criteria between August 2015 and August 2016. Forty-one age matched volunteers who met the smoking criteria were included in the study as healthy control subjects. Patients were assessed with the Young Mania Rating Scale (YMRS) and the Hamilton Depression Rating Scale (HDRS). For the euthymic period, it was determined that for at least 8 weeks, YMRS≤8, HDRS