Sigara bağımlılarında psikolojik belirtilerin incelenmesi
Investigation of psychological statements in smoking administrations
- Tez No: 460239
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Sigara tüm dünyada bilinen ve ispatlanmış en önemli sağlık sorunlarından biridir. Sigara yol açtığı organik sağlık sorunları yanı sıra psikiyatrik olarak da birçok hastalığa ön ayak olmaktadır. Çalışmamızda sigara bağımlısı hastalarda psikolojik belirtilerini tarayarak, bunlara sebep olabilecek etkenleri ve bağımlılık düzeyi ile arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ağustos 2016 – Aralık 2016 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerinde yürütüldü. Çalışmamıza 125 sigara bağımlısı hasta ve kontrol grubu olarak da 122 sigara bağımlısı olmayan hasta dahil edildi. Katılımcılara ''Sosyodemografik veri formu'', ''Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi'' (FNBT) ve ''SCL-90-R Psikolojik Belirti Tarama Ölçeği'' uygulandı. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 16.0 paket veri programıyla yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 125 (%60,6) erkek ve 122 (%49,4) kadın olmak üzere 247 kişi dahil edildi. Katılımcılar sigara bağımlısı olan ve sigara bağımlısı olmaya (kontrol) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Sigara bağımlısı olan grupta SCL-90-R skorlarının kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğunu bulduk.
Özet (Çeviri)
Purpose: Smoking is one of the most important health problem that known and proven all over the world. Smoking causes many psychiatric diseases as well as organic health problems. We aimed to investigate the psychological symptoms of smoking addiction in our study and to investigate the relationship between these factors and the level of addiction. Material and Methods: Our study was carried out between August 2016 and December 2016 in the Ministry of Health Ankara Training and Research Hospital Family Medicine Clinics. The study included 125 patients who were addicted to smoking and 122 non-addicted patients as a control group. 'Sociodemographic Data Form', 'SCL-90-R Psychological Syptom Screen Scale' and 'Fagerström Nicotine Addicted Test' were applied to participants. Statistical analysis of the data was performed using SPSS 16.0 packet data program. Findings: The study included 247 people, 125 (60,6%) male and 122 (49,4%) female. Participants were divided into 2 groups of being addicted to cigarettes and being non-addicted to cigarettes (control). We found that SCL-90-R scores were significantly higher in the cigarette addiction group than in the control group.