Sol ventrikül destek cihazı implante edilmiş hastalarda cihaz litresinin vücut yüzey alanına oranının sistemik perfüzyona etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of the ratio of device volume to body surface area on systemic perfusion in patients with implanted left ventricular assist devices
  1. Tez No: 843690
  2. Yazar: RAUF ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN ERBASAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, LVAD cihazının sağladığı kardiyak debinin vücut yüzey alanına oranı ile elde edilen yeni bir indeks değerin perfüzyonda etkili olup olmadığını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. VAD indeksinin perfüzyon ile ilişkisi laboratuvar değerleri ve klinik parametreler ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya 13/09/2022-12/09/2023 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı tarafından sol ventrikül destek cihazı implante edilmiş hastalar dahil edilmiştir. Hastalara ait veriler, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Veritabanı, Elektronik Hasta Dosyaları, Epikriz Formları, Laboratuvar Sonuçları ile hastalardan alınan anamnezlerden elde edilmiştir. Hastalara ait yaş, cinsiyet, DM, PAH, HT varlığı, etyolojide İKMP varlığı, per-op EF değeri, Furosemid kullanımı, son 6 ayda kalp yetmezliği semptomları sebebiyle hastaneye yatış durumu ile LDH, BUN, Kreatinin, AST, ALT değerleri kullanılmıştır. Cihaza ait litre ve watt değeri ile birlikte cihaz litresinin vücut yüzey alanına oranına göre elde edilen VAD indeksi çalışma verileri arasındadır. Veriler SPSS 23.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler için kategorik değişkenlerde sayı ve yüzde değerler, sürekli değişkenlerde ortalama, standart sapma ve minimum-maksimum değerler kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov- Smirnov ve Shapiro-Wilk Testi ile kontrol edilmiştir. T Testi, Mann-Whitney U Testi, Ki-kare testi ve Tekrarlayan Ölçümlerde Varyans Analizi Testi ile gruplar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate whether a new index value obtained by the ratio of the cardiac output provided by the LVAD device to the body surface area is effective in perfusion. The relationship between the VAD index and perfusion was evaluated with laboratory values and clinical parameters. Patients who underwent left ventricular assist device implantation by Akdeniz University Faculty of Medicine, Department of Cardiovascular Surgery between 13/09/2022-12/09/2023 were included in the study. Data were obtained from the Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital Database, Electronic Patient Files, Epicrisis Forms, Laboratory Results and anamnesis of the patients. Age, gender, DM, PAH, HT, presence of ICMP in etiology, per-op EF, Furosemide use, hospitalization due to heart failure symptoms in the last 6 months and LDH, BUN, Creatinine, AST, ALT values were used. The liter and watt values of the device and the VAD index obtained according to the ratio of device liter to body surface area were among the study data. Data were analyzed using SPSS 23.0 program. For descriptive statistics, number and percentage values were used for categorical variables, and mean, standard deviation and minimum- maximum values were used for continuous variables. The conformity of the data to normal distribution was checked by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk Test. T Test, Mann-Whitney U Test, Chi-square test and Repeated Measures Analysis of Variance Test were used to compare the groups.