Patent verileri kullanılarak implante edilebilir kardiyak elektronik cihazların inovasyonun değerlendirilmesi
The assessment of cardiac implantable electronic devices innovation using patent data
  1. Tez No: 993818
  2. Yazar: HASAN DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR YAŞAR SAATÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ar-Ge ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Kardiyak implante edilebilir elektronik cihazlar, modern kardiyovasküler tıpta kalp ritim bozukluklarının tanı ve tedavisinde temel bir rol oynamaktadır. Bu cihazlar; kalp pilleri, implante edilebilir kardiyoverter-defibrilatörler, kardiyak resenkronizasyon tedavi cihazları ve implante edilebilen loop kaydedicileri gibi cihazlardan oluşmaktadır. Patent verilerinin analizi, teknolojik gelişmelerin ve inovasyon eğilimlerinin izlenmesinde yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Bu çalışmada, kardiyak implante edilebilen elektronik cihazlar alanındaki inovasyonların değerlendirilmesi amaçlandı. Bu kapsamda uluslararası patent sınıflandırma sistemi (IPC) kullanılarak Espacenet patent arama motoru üzerinden patent verileri çıkartılmış olup yalnızca WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) başvuruları dikkate alındı. Böylece uluslararası patent başvuruları ve teknolojik gelişmeler ön plana çıkarıldı. Elde edilen veriler yıllar, başvuru ofisine göre coğrafi dağılım, IPC alt gruplar ve şirketler bazında incelendi. Başvuru ofisine göre coğrafi dağılım kapsamında WO yayın numarasının ilk rüçhan hakkı (priority number) ele alındı. IPC alt grup analizinde ise bir patent birden fazla IPC koduna sahip olabildiğinden her bir patent ilgili olduğu tüm sınıflarda bağımsız olarak değerlendirildi. Analiz sonuçları, implant edilebilir kardiyak cihazlar alanındaki patent başvuru v sayılarının yıllar içerisinde artış gösterdi. Bununla birlikte, sektörde Amerika Birleşik Devletleri'nin belirgin bir liderlik konumuna sahip olduğu ve Medtronic'in en fazla patent üretimi gerçekleştiren kuruluş olarak öne çıktığı belirlendi. Ayrıca belirli IPC sınıflarında gözlemlenen yoğunluk artışlarının, alanın araştırma ve geliştirme odaklarını ve teknoloji geliştirme eğilimlerini yansıttığı görülmüştür. Bu bulgular, implant edilebilir kardiyak cihaz teknolojilerinin küresel ölçekte büyüyen, rekabetin yüksek olduğu ve inovasyonun merkezde yer aldığı stratejik bir alan olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cardiac implantable electronic devices play a fundamental role in the diagnosis and treatment of cardiac arrhythmias in modern cardiovascular medicine. These devices include pacemakers, implantable cardioverterdefibrillators, cardiac resynchronization therapy devices, and implantable loop recorders. The analysis of patent data is one of the most commonly used methods for tracking technological developments and innovation trends. The aim of this study was to assess innovations in the field of cardiac implantable electronic devices. In this context, patent data were retrieved from the Espacenet patent search using the International Patent Classification (IPC) system, with consideration limited to WIPO (World Intellectual Property Organization) applications. In this way, international patent applications and technological advancements were brought to the forefront. The collected data were examined with respect to years, geographic distribution according to the priority office, IPC subgroups, and companies. For the geographical distribution, the first priority number of the WO publication number was taken into account. In the IPC vii subgroup analysis, as a patent may be associated with multiple IPC codes, each patent was assessed independently across all applicable classes. The results of the analysis indicated a rising trend in patent applications in the field of cardiac implantable electronic devices over time. In addition, the analysis revealed that the United States maintains a clear leadership position in the sector, while Medtronic stands out as the organization producing the largest number of patents. It was also observed that the increases in concentration within certain IPC classes reflect the research and development focus areas and technology development trends in the field. The findings suggest that cardiac implantable electronic device technologies constitute a strategic domain characterized by global growth, intense competition, and a strong focus on innovation.