Graves oftalmopati tanısı almış hastalarda spektral domain optik koherans tomografi ile subfoveal koroid kalınlığının ölçülmesi
Measurement of subfoveal choroidal thickness by spectral domain optical coherence tomography in patients with graves ophthalmopathy
  1. Tez No: 460276
  2. Yazar: GAMZE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NUMAN ALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Graves oftalmopatinin koroid kalınlığına etkilerini ve Graves oftalmopatili hastalarda koroid kalınlığının kullanılabilirliğini araştırmak. Çalışmaya, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde Dahiliye Endokrinoloji Bölümü tarafından Graves Hastalığı tanısı konularak göz tutulumu için gönderilen ve proptotik göz tutulumu olan 25 hastanın 25 gözü, proptotik göz tutulumu olmayan 25 hastanın 25 gözü ve tamamen sağlıklı 25 bireyin 25 gözü alındı. Çalışmaya alınan tüm gözlerin en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, renkli görme, RAPD, biyomikroskopik ön segment muayenesi, Goldmann aplanasyon tonometresi ile göz içi basıncı (GİB) ölçümü, yukarı bakışta GİB ölçümü, pakimetri, ultrasonografik biometri ile aksiyel uzunluk ölçümü, dilate fundus muayenesi içeren detaylı oftalmoskopik muayenesi yapıldı. Hertel ekzoftalmometre ile proptozis derecesi belirlendi. Orbita BT ile proptozis ve kas tutulumu değerlendirildi. Cirrus OKT ile koroid kalınlığı fovea nazali ve temporalinde 500 µm aralıklarla 3000 µm'ye kadar 6 noktada ve subfoveal alanda tek kişi tarafından ölçülerek ortalaması alınıp kaydedildi. Nazal ve temporal koroid ortalamaları hesaplandı. Tüm değerler proptotik-nonproptotik grup ve aktif-pasif grup ile kontrol grubu arasında karşılaştırıldı. Hasta gruplarının NOSPECS, EUGOGO evresi ve klinik aktivite skoru belirlendi. Proptotik grup, nonproptotik grup ve kontrol grubu arasında demografik özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Proptotik grubta yukarı bakışta ortalama dGİB, nonproptotik gruba ve kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek saptanırken (p0.05). Aksiyel uzunluk yönünden proptotik grubun nonproptotik grup ve kontrol grubundan farklılığı saptanmazken nonproptotik grup ve kontrol grubu birbirinden farklı olarak saptandı (p=0,016). Proptotik grupta subfoveal alandaki ortalama koroid kalınlığı proptotik grupta 289,7±68,5 µm; nonproptotik grupta 322,5±55,8 µm; kontrol grubunda 316,1±63,0 µm olarak bulundu. Nazal ortalama koroid kalınlığı proptotik grupta 260,5±63,5 µm, nonproptotik grupta 293,9±57,9 µm, kontrol grubunda 279,5±63,1 µm olarak bulundu. Temporal ortalalama koroid kalınlığı proptotik grupta 261,8±60,9 µm, nonproptotik grupta 289,0±51,8 µm, kontrol grubunda 287,8±56,2 µm olarak bulundu. Ortalama koroid kalınlığı proptotik grupta 264,7±58,5 µm, nonproptotik grupta 296,2±47,5 µm ve kontrol grubunda 288,3±55,1 µm olarak bulundu. Bu üç grup arasında tüm koroid kalınlığı ölçümleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Klinik aktif ve pasif evre ile kontrol grubu arasında yapılan analiz sonucu aktif evrede koroid kalınlığı ince olduğu görülse de bu farkın yaş ve aksiyel uzunluğa bağlı olduğu bulundu. Graves oftalmopati hastalarında proptozisi mevcut hastalarda yukarı bakışta dGİB değerlerinde artış olduğu gösterildi. Graves oftalmopati hastalarında koroid kalınlığı üzerinde proptozis ve KAS'nun etkisiz olduğu bulunurken koroid kalınlığının yaş ve aksiyel uzunlukla ilişkili olduğu görüldü. Çalışmamızda proptotik-nonproptotik ve aktif-pasif evre gruplarıyla kontrol grupları arasında koroid kalınlığında çok belirgin bir fark olmaması nedeniyle Graves oftalmopatide proptozis için koroid kalınlığının kullanımı mümkün gözükmemektedir.
Özet (Çeviri)
To investigate the effects of graves ophthalmopathy on choroidal thickness and the availability of choroidal thickening in Graves ophthalmopathic patients. 25 eyes of 25 patients with proptotic eye involvement, 25 eyes of 25 patients with no proptotic eye involvement, and 25 eyes of 25 healthy individuals, who were sent for eye involvement by Grave's disease diagnosis by Department of Internal Medicine Endocrinology at Ankara Numune Education and Research Hospital Eye Disease Clinic were included in this study. Best corrected visual acuity, color vision, RAPD, biomicroscopic anterior segment examination, measurement of intraocular pressure (IOP) with Goldmann applanation tonometry, upper view IOP measurement, pacimetry, axial length measurement with ultrasonographic biometry, detailed ophthalmoscopic examination including dilate fundus examination was performed for all eyes taken to work. Hertel exophthalmometer was used to determine the grade of proptosis. Proptosis and muscle involvement were assessed by Orbita CT. Choroidal thickness was measured with Cirrus OCT at subfoveal area and 6 points of 3000 μm at 500 μm intervals in fovea nasal and temporal averages and recorded by a single person. Nasal and temporal choroidal averages were calculated. All values were compared between the proptotic-nonproptotic group and the active-passive group and the control group. NOSPECS, EUGOGO stage and clinical activity score of patient groups were determined. There was no statistically significant difference between the proptotic group, the nonproptotic group and the control group in terms of demographic characteristics (p> 0.05). In the proptotic group, the upper view IOP was significantly higher than the nonproptotic group and control group (p 0.05). Nonproptotic group and control group were different from each other (p = 0.016) but the proptotic group was not different from the nonproptotic group and the control group in terms of axial length. The mean subfoveal choroidal thickness in the proptotic group was 289.7 ± 68.5 μm; 322.5 ± 55.8 μm in the nonproptotic group; 316,1 ± 63,0 μm in the control group. The mean nasal choroidal thickness was 260,5 ± 63,5 μm in the proptotic group, 293,9 ± 57,9 μm in the nonprototic group and 279,5 ± 63,1 μm in the control group. The mean temporal choroidal thickness was 261.8 ± 60.9 μm in the proptotic group, 289.0 ± 51.8 μm in the nonproptotic group and 287.8 ± 56.2 μm in the control group. Mean choroidal thickness was 264.7 ± 58.5 μm in the proptotic group, 296.2 ± 47.5 μm in the nonproptotic group and 288.3 ± 55.1 μm in the control group. There was no significant correlation between all the choroidal thickness measurements of these three groups. Although the choroidal thickness was found to be thin in the active phase of the analysis between the clinical active-passive phase and the control group, this difference was found to be due to age and axial length. Graves ophthalmopathy patients were shown to have increased IOP values in the upper-view of patients with proptosis. In Graves ophthalmopathy patients, proptosis and KAS were found to be ineffective on choroidal thickness and choroidal thickness was related to age and axial length. The use of choroidal thickening of Graves ophthalmopathy does not seem possible in our study because there is no significant difference in the choroidal thickness between the proptotic-nonproptotic and active-passive stage groups and the control groups.