İmmünonütrisyonun yoğun bakım hastalarında enfeksiyon gelişimi, yoğun bakımda kalış süresi, mortalite oranları ve prokalsitonin değerleri üzerine erken etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of early effects of immunonutrition on critical ill patients infections occurance, mortality rates, procalsitonin values
- Tez No: 460282
- Danışmanlar: UZMAN ASU ÖZGER ÖZGÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde nutrisyon desteği uygulanması, hastalığın şiddetinin azatılması, immun yanıtın modülasyonu, komplikasyonların azaltılması ve sağ kalımın artırılması konusunda bir tedavinin ve temel resüsitasyonun parçası olarak kabul edilmektedir. İmmünonütrisyon uygulamasında ise başlangıçtaki inflamatuvar yanıtı ve ilişkili olduğu doku hasarını azaltmak ve enfeksiyonları önlemek; böylece hastanede yatış süresi ve mortalite oranlarında düşüş sağlamak amaçlanmaktadır. Biz bu çalışmamızda yoğun bakım ünitemizde yatan, ilk 24 saatte immünonütrisyon ve standart nutrisyon desteği başladığımız hastaları prokalsitonin ve diğer enfeksiyon parametreleri ile karşılaştırdık. Beslenmenin her iki grup arasında prokalsitonin, yatış süresi, mekanik ventilasyon süresi ve mortalite oranları üzerine etkisinin araştırılmasını amaçladık.
Özet (Çeviri)
of todays medicine, nutritional support is determined as one fundementals of the treatment and resuscitaion procedures in order to reduce the burden of the illness, and its complications and improve the immune response and survey. on the other hand, immunonutrition provides a better inflammatory response and releated tissue damage and lower infections so that it provides shorter duration of hospital stays and lower mortality rates. we compared patients who received immunonutrition or basic nutrition in their first 24 hours of critical care stays, according to their procalcitonin and other infectous parameters. we aimed to compare the effects of nutrition on prokalcitonin, hospital stay, mechanical ventilation duration and mortality rates.