Total quality management in higher education (case study in Marmara University Engineering Faculty)
Yüksek eğitimde toplam kalite yönetimi (Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde vaka çlışması)
- Tez No: 46029
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL FİDANBOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Son yıllarda yaşanan teknolojik, sosyal ve ekonomik gelişmelere paralel olarak, Yüksek Eğitim Kurumlarının içinde bulunduğu ortam da hızla değişmiştir. Bu hızlı değişim, öğrencilerin, öğretim görevlilerinin, toplumun ve sanayinin yüksek eğitimden beklentilerini de değiştirmiştir. Yüksek Eğitim Kurumları hem bu beklentilere cevap verebilecek düzeye gelmek, hem de hızla gelişen teknolojiyi yakından takip etmek ve bu gelişime katkıda bulunmak zorundadır. Bu çalışmanın amacı, yüksek eğitime gereken kalitenin yerleştirilmesinde Toplam Kalite Yönetiminin (TKY) önemini dile getirmek, TKY'nin temel ilkelerini tanıtmak, bu ilkelere bağlı olarak yüksek eğitimde uygulanmasında yardımcı olacak yöntem ve faaliyetleri sunmak ve Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde yürütülen Toplam Kalite çalışmalarını incelemektir. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the recent years the environment of higher education was being rapidly changed, with the effects of the technological, social and economical developments in the world. This rapid change, altered the expectations of the students, staff, society and industry from the higher education. Higher education institutions should both satisfy these expectations and assist in the development of the high technologies. The aim of this study is to describe the importance of Total Quality Management (TQM) in increasing the quality standards of higher education to the desired level, to introduce the basic principles of TQM, to present the methods and procedures related to these principles that can be helpful in implementing TQM in higher education, and to study the Total Quality efforts in Marmara University Faculty of Engineering.