Genitopelvik ağrı/birleşme bozukluğu (vajinismus) tanılı hastaların erken dönem uyumsuz şemaları ve şema modlarının incelenmesi
Evaluation of early maladaptive schemas and schema modes in patients diagnosed with genitopelvic pain/penetration disorder (vaginismus)
- Tez No: 913683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÖKÇEN GÜNDOĞMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızın amacı, genitopelvik ağrı/birleşme bozukluğu, bilinen adı ile vajinismus, tanılı hastaların erken dönem uyumsuz şemaları ve şema modları arasında sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırdığımızda fark olup olmadığını bulmaktır. Çalışmaya Ankara Etlik Şehir Hastanesi Psikiyatri Kliniğine ayaktan başvuran, çalışmayı yürüten hekim tarafından değerlendirilen, DSM-5 tanı ölçütlerine göre Genitopelvik Ağrı/Birleşme Bozukluğu tanısı almış 60 kişi ile 60 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Golombok-Rust Cinsel Doyum Envanteri (GRISS), Young Şema Ölçeği-Kısa Form (YSQ-S), Şema Mod Envanteri (SMI) uygulanmıştır. Çalışmamızdan elde edilen veriler incelendiğinde vajinismus tanısı olan kadınlar cinsel doyum açısından kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anorgazmi, vajinismus ve toplam GRISS puanları vajinismus tanılı hastalarda daha yüksek bulundu. Yine çalışmamızdan beklenildiği gibi vajinismus tanılı hastalar ile kontrol grubundaki kişilerin erken dönem uyumsuz şemaları ve şema modları arasında belli şema alanlarında anlamlı farklılıklar saptandı. Çalışmamızdaki veriler literatürdeki erken dönem uyumsuz şemaların ve bazı şema alanlarının vajinismus grubunda kontrol grubuna göre daha sık rastlandığı bulguları ile uyumludur ve vajinismus tanılı kadınlarda şemalar ve şema alanlarında çalışılmasının yararlı olabileceği düşünülmektedir. Vajinismus tanılı hastalarda daha şiddetli olduğu gözlenen erken dönem uyumsuz şemalar ve şema modları, bu bireylerin cinsel yaşantılarında kendi istek ve ihtiyaçları konusunda farkındalıklarının düşük olduğunu, diğer kişilerin ihtiyaçlarına gereğinden fazla odaklandıklarını, bireyselleşememe, sabırsızlık ve her an kötü bir şey olacağı beklentilerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Verilerimiz aynı zamanda terapi uygulamalarında kişilerin karşılanmamış ihtiyaçlarının farkına vararak uygunsuz başa çıkma modlarını tanımalarını sağlamanın, bu modların kullanımlarını azaltıp mutlu çocuk ve sağlıklı erişkin modlarını ön plana çıkartma gibi müdahalelerin fayda sağlayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate the relationship between early maladaptive schemas (EMS) and schema modes in patients with Genitopelvic Pain/Penetration Disorder, also known as vaginismus, compared to the healthy control group. In this study, 60 people with a current diagnosis of Genitopelvic Pain/Penetration Disorder (Vaginismus) who admitted to Ankara Etlik City Hospital Psychiatry Outpatient Clinic were included as the patient group. In addition, a healhty control group consisting of 60 people was included in the study. Participants were administered the Sociodemographic data form, Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS), Young Schema Questionnaire-Short Form (YSQ-3), Schema Mode Inventory (SMI). According to our study data, anorgasmia, vaginismus and total GRISS score were found statistically higher in vaginismus group compared to the healhty control group. Also, as expected from our study, some early maladaptive schemas and schema modes were found significantly higher in vaginismus group compared to the healthy control group. The findings in our study about the existence of relationship between early maladaptive schemas and schema domains are more frequently observed in vaginismus group compared to the healhty control group are consistent with the findings in the literature, that's why it is thought that focusing on the early maladaptive schemas and schema domains in vaginismus patients would be more beneficial. Early maladaptive schemas and schema domains which are thought to be higher in patients diagnosed with vaginismus indicate that these patients have less awareness of their own sexual desires and needs in their sexual lives, they excessively focus on the needs of others, they are unable to individualize, impatient and they have higher expectaions that something bad could happen at any moment. Verilerimiz aynı zamanda terapi uygulamalarında kişilerin karşılanmamış ihtiyaçlarının farkına vararak uygunsuz başa çıkma modlarını tanımalarını sağlamanın, bu modların kullanımlarını azaltıp mutlu çocuk ve sağlıklı erişkin modlarını ön plana çıkartma gibi müdahalelerin fayda sağlayabileceğini düşündürmektedir.