İlk trimester maternal serum papp-a düzeylerinin, maternal pelviektazi ve hidronefroz gelişimiyle ilişkisinin değerlendirilmesi
First trimester maternal serum papp-a levels of maternal pelvi̇ectaia and relationship with the development of hydronephrosis evaluation
- Tez No: 879499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Amaç: Çalışmamızda ilk trimester maternal serum PAPP-A düzeylerinin, maternal pelviektazi ve hidronefroz gelişimiyle ilişkisini, öngörmede katkı sağlayıp sağlayamadığı ve doğum sonuçlarına hidronefroz varlığının etkisini saptamayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamız 2019 Ocak ile 2023 Aralık tarihleri arasında antenatal Kliniği'nde takipleri yapılan hastalar arasında çalışma kriterlerine uygun hastalardan 95 maternal hidronefrozu olan gebe ile 89 sağlıklı-kontrol grubu gebelerin doğum sonuçları; hem doğum sonuçlarındaki parametreler; PPAP-A sonuçları değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda 95 maternal hidronefrozu olan gebe ile 89 sağlıklı-kontrol grubu gebelerin yaş,gravide-parite sayısı, doğum haftası, yenidoğan 1. ve 5. dakika APGAR skorları, yenidoğanın doğum ağırlığı- boyu canlılık durumu-cinsiyeti-yoğun bakım yatış durumu , doğum şekli, laboratuvar değerlerinden lenfosit, nötrofil, DNI, üre, kreatin, GFR, idrar tetkiki, idrar kültürü, PPAP-A değerleri ve renal/abdomen usg, gebelikte renal kateterizasyon ihtiyacı oluşup oluşmadığı açısından karşılaştırıldı. Bu karşılaştırmalar analiz edildiğinde vaka ve kontrol grubu arasında yaş, gravide, parite, doğum haftası, yenidoğan doğum boyu-ağırlığı-canlılık durumu-cinsiyet-yoğun bakım yatış durumu, 1. ve 5. dakika APGAR değerleri ve laboratuvarda lenfosit, nötrofil, DNI,üre,kreatin,GFR ve TİT sonuçları açılarından anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: In our study, we aimed to investigate the association between first-trimester maternal serum PAPP-A levels and the development of maternal pelviectasis and hydronephrosis, and whether they contribute to prediction, as well as to determine the impact of hydronephrosis on birth outcomes. Method: Our study included 95 pregnant women with maternal hydronephrosis and 89 healthy control pregnant women who met the study criteria among patients followed up in the Antenatal Clinic between January 2019 and December 2023. The birth outcomes of both groups, as well as parameters in the birth outcomes, and PAPP-A results were evaluated. Results: In our study, a comparison was made between 95 pregnant women with maternal hydronephrosis and 89 healthy control pregnant women in terms of age, gravidity-parity, gestational age, newborn 1st and 5th minute APGAR scores, newborn birth weight-length-vitality status-sex-intensive care unit admission, mode of delivery, laboratory values including lymphocyte, neutrophil, DNI (Delta Neutrophil Index), urea, creatinine, GFR (Glomerular Filtration Rate), urine analysis, urine culture, PAPP-A values, and renal/abdominal ultrasound, and the need for renal catheterization during pregnancy. When these comparisons were analyzed, no significant differences were found between the case and control groups in terms of age, gravidity, parity, gestational age, newborn birth weight-length-vitality status-sex-intensive care unit admission, 1st and 5th minute APGAR scores, and laboratory values including lymphocyte, neutrophil, DNI, urea, creatinine, GFR, and TIT results.