Yüzüncü Yıl Üniversitesi kanalizasyon atıklarının gübre değerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 46040
  2. Yazar: NİLÜFER GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN KARAÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
49 ÖZET Bu araştırmada artan dozlarda toprağa uygulanan ahır gübresi ve arıt ma çamurunun bitkinin kuru ağırlık ve bitki besin elementi içeriğine etkisi araştırılmıştır. Deneme 1993 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakül tesi Seralarında tesadüf parseleri deneme desenine göre yürütülmüştür. De neme toprağı, kumlu - tın bünyeye sahip olup, hafif alkalin reaksiyonlu ve düşük düzeyde azot ve fosfor içermektedir. Yarayışlı bitki besinleri içeriği bakımından ise Fe, Cu, Mn yeterli düzeylerde, Zn noksan düzeyde bulun maktadır. Araştırmada deneme bitkisi olarak marul kullanılmış, arıtma çamuru ve ahır gübresi % 0 - % 10 - % 20 - % 30 oranlarında dört dozçla verilmiştir. Sera koşullarında yürütülen araştırmada bitkinin kuru ağırlığı ve yaprak ve kök N, P, K, Fe, Zn, Cu, Mn içerikleri belirlenmiştir. Artan dozlarda verilen arıtma çamuru bitki gelişimini, olumsuz olarak etkilemiş, kuru madde miktarını istatistiksel olarak önemli düzeyde azalt mıştır. Besin elementlerinden fosfor ve potasyum içeriğinin ahır gübresine oranla azaldığı görülmüştür. Artan miktarlarda verilen ahır gübresi bitki gelişimini, ve besin ele menti içeriğini olumlu yönde etkilemiş, ve artışlar istatistiksel olarak önem li olmuştur.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY In this study, the effect of born manure and purify wastes applied to soil in increasing doses; on the content of plants dry weight apd plant nut rient elements has been researched. The study was carried out according to randomized experiment designs in greenhauses of Faculty of Agriculture, Yüzüncü Yıl University in 1993. The soil used for experimept was sandy texture, with light alchaline reaction and contained nitrogen şnd phospho- re at low level. The contents of Fe, Cu and Mn were sufficient level while Zn was found defficient level. In the study as experiment plant, lettuce was used, Purify wastes and barn manure were applied in four doses at 0 %, 10 %, 20 % apd 30 %. The experiment carried out in the greenhouse conditions. Dry weight of plant leaves and root and their N, P, K, Fe, Zn, Cu, Mn contents were determi ned. The purify wastes applied in increasing doses affected plants growth negatively, and this effect was found significiant statistically. Plant nutri ents such as P and K contents were found to have decreased compared to born manure. On the other hand born manure applied in increasing doses affected plant growth and plant nutrient elements positively. The increase were found significiant statistically.