Saat Çizim Testinin şizofreni hastalarında değerlendirilmesi
Clock Drawing Test in patients with schizophrenia
- Tez No: 460702
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN DÖNMEZ, UZMAN CELAL ŞALÇİNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı şizofreni hastaları ile sağlıklı kontrol grubunun saat çizim testi performanslarını karşılaştırmaktır. 50 şizofreni hastası - cinsiyet – eşleştirilmiş sağlıklı kontrol ile karşılaştırıldı. Saat Çizim Testi ve Mini Mental Test (MMT) tüm katılımcılara uygulandı. Şizofreni hastalarının semptom şiddeti Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) ve Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (BPRS) ile değerlendirildi. Şizofreni hastaların, kontrol grubuna göre saat çizim testi performansının istatistiksel olarak anlamlı düşük skorlara sahip olduğu tespit edildi. MMT skorları ve eğitim seviyesi ortak değişken olarak alındığında da, iki grup arasındaki farkın önemli derecede olduğu tespit edildi. Niteleyici saat analizinde şizofreni grubu frontal (ön) süreçlere ilişkin belirli hatalar çizdi: numaraları doğru yere yerleştirmede güçlük, dakika hedeflerini belirtmede başarısızlık, yelkovanı dakika numaralarından kaydırmak (yelkovanla sayıyı eşleştirememek gibi) ve yelkovan çizimde başarısızlık gibi. Hastaların genel psikopatoloji testinden aldıkları puanla saat çizme testi performansları arasında anlamlı ve ters yönde ilişki bulundu. Sonuç olarak; saat çizim testinin şizofrenide kognitif bozukluğun doğasını tespit etmek için yeterince hassas olduğu ve bu testteki performans düşüklüğünün genel hastalık şiddeti ile orantılı olduğu tespit edildi. Bu sonuçlar saat çizme testinin şizofrenide bilişsel durumunu değerlendirirken kullanılabilecek pratik ve yararlı bir test olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the performance of the time-drawing test of schizophrenia patients with the healthy control group. 50 schizophrenic patients - compared with sex-matched healthy controls. The clock drawing test and Mini Mental Test (MMT) were applied to all participants. Symptom severity of schizophrenia patients was assessed by Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS) and Brief Psychiatric Rating Scale (BPRS). The schizophrenia patients were found to have statistically significant lower scores on the performance of the clock drawing test than the control group. When the MMT scores and education level were taken as a covariate, the difference between the two groups was found to be significant. In the qualitative clock analysis, the schizophrenia group made certain mistakes about the frontal processes: difficulty in positioning numbers correctly, failing to specify minute targets, shifting the minute hand from minute numbers (such as not counting with the minute hand and numbering) and failing in minute hand drawing. There was a significant and inverse correlation between the scores of the patients psychopathology test and the scores of the scratch test. As a result; Hour drawing test was sufficiently sensitive to detect the nature of schizophrenia cognitive impairment and that the performance impairment in this test was proportional to the overall disease severity. These results suggest that the time-lapse test is a practical and useful test that can be used to assess the cognitive status of schizophrenia.