Gençlerde sosyal görünüş kaygısı ile sosyal anksiyete arasındaki ilişkinin toplumsal cinsiyet bağlamında incelenmesi
The relationship between social appearance anxiety and social anxiety in youth in the context of social gender
  1. Tez No: 460724
  2. Yazar: HANDENUR ÜLKÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EYLEM ÖZTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada gençlerde sosyal görünüş kaygıları ve sosyal anksiyete düzeyleri arasındaki ilişki toplumsal cinsiyet bağlamında incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda katılımcılara demografik form, Beck Anksiyete Ölçeği, Liebowitz Sosyal Fobi Belirtileri Ölçeği, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ve BEM Cinsiyet Rolü Envanterinin bulunduğu anket formu uygulanmıştır. Çalışma gönüllük esasına uygu yürütülmüş olup yapılan çalışmaya İstanbul ili evreninde bulunan 18-30 yaşları arasındaki 100 kadın ve 100 erkek olma üzere 200 kişi katılmıştır. Elde edilen veriler Spss programı ile analiz edilmiş ve Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman Korelasyon analizleri kullanılmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda sosyal görünüş ölçeği ile anksiyete ölçeği arasında pozitif, sosyal görünüş ölçeği ile BEM kadınsılık ölçeği arasında negatif, sosyal görünüş ölçeği ile BEM erkeksilik ölçeği arasında negatif ve sosyal görünüş ölçeği ile sosyal kaçınma ölçeği arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. Kadınların anksiyete ve sosyal kaçınma düzeyi erkeklerden yüksek bulunurken erkeklerin sosyal görünüş kaygı düzeyi kadınlardan yüksek bulunmuştur. Çalışmayan bireylerde ve eğitim seviyesi yüksek bireylerde sosyal kaçınma düzeyinin yüksek olduğu görülmüştür. Bu sonuçlara göre, sosyal görünüş kaygısının artması; sosyal kaçınma puanını ve bireylerdeki anksiyete düzeyini arttırdığı; kadınsılık ve erkeksilik puanlarının artmasının ise, sosyal görünüş anksiyetesini azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between social appearance anxiety and social anxiety levels of youngs was examined in terms of social gender. For this purpose, a questionnaire including demographic form, Beck Anxiety Scale, Liebowitz Social Phobia Symptoms Scale, Social Appearance Anxiety Scale and BEM Gender Role Inventory was applied. The study was carried out voluntarily and 200 people, including 100 women and 100 men, aged between 18-30 years, in İstanbul were included in the study. The obtained data were analyzed by SPSS program and Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Spearman correlation analyzes were used. As a result of the correlation analysis, negative correlation between social appearance scale and anxiety scale, negative correlation between social appearance scale and BEM femininity scale, negative correlation between social appearance scale and BEM masculinity scale and positive correlation between social appearance scale and social avoidance scale were found. The anxiety level and social avoidance of women were higher than that of men while the level of social appearance anxiety in men was higher than. The level of social avoidance was found high in the people who are unemployed and have high education levels. According to these results, it was seen that, an increase in social apearance increased the social avoidance scale and anxiety level in inviduals, while an increase in feminity and masculinity scale decreased the social appearance anxiety.